Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Bloomberg

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy.

– Balansujemy na granicy bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym od kilkunastu lat ciągle mówimy o możliwych niedoborach mocy – mówił Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas konferencji Europower. – Biorąc pod uwagę niewielkie zachęty cenowe do budowy nowych źródeł, trzeba rozważyć mechanizmy zachęcające dla inwestorów – dodał.

Bando podtrzymał zdanie, że operacyjna rezerwa mocy powinna być w przyszłym roku wyższa, ale nie ujawnił jej wysokości.

Z informacji płynących od wytwórców wynika, że operator systemu przesyłowego, czyli PSE, wnioskował o budżet dla tego mechanizmu w wysokości ok. 500 mln zł. Dodatkowo uruchomiona zostanie także interwencyjna rezerwa zimna dla bloków, które ze względu na wymogi środowiskowe powinny być wycofane z użytku od przyszłego roku. Wytwórcy mówią tu o budżecie na poziomie ok. 200 mln zł.

Oba mechanizmy – jak stwierdził Bando – są tylko „protezą”. Trzeba rozpocząć prace nad docelowym kształtem rynku mocy, zwłaszcza że jest w jego sprawie konsensus polityczny.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, opowiedział się bowiem za wprowadzeniem mechanizmów wsparcia dla energetyki konwencjonalnej oraz jądrowej. Powód? Dotacje dla odnawialnych źródeł energii, które zniekształcają rynek.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by energetyczne spółki utraciły zdolności inwestycyjne – podkreślał szef nowego resortu. Ale według niego instrumenty wspierające nie mogą nadmiernie obciążać odbiorców. Nie wykluczył jednak uwolnienia cen energii dla gospodarstw – ale tak, by nie wzrosły one drastycznie.

W podobnym tonie Tchórzewski wypowiedział się o energetyce jądrowej, którą jego zdaniem należy wziąć pod uwagę w miksie z punktu widzenia wdrażania nowych technologii. Zaznaczył jednak, że atom przez pryzmat bieżących potrzeb będzie traktowany tylko jako uzupełnienie i – podobnie jak w przypadku europejskich projektów jądrowych – nie obędzie się bez udziału państwa.

W pierwszej kolejności kierowany przez niego resort zajmie się zapewnieniem płynności spółkom górniczym. Rozważane jest też ich połączenie z energetyką.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja-Ukraina: zostały dwa dni, umowy gazowej brak

Jeżeli za dwa dni Rosja i Ukraina nie podpiszą nowego kontraktu na tranzyt rosyjskiego ...

Azerski gaz dociera na południe Europy

Południowy Korytarz Gazowy dotarł do Albanii. Gazyfikację raju przeprowadzi koncern z Azerbejdżanu. Albania jest ...

South Stream reaktywacja!

Rosja i Bułgaria chcą reaktywować przerwany projekt gazociągu South Stream. Teraz ma być zgodny ...

Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Gazprom nie musi zwracać Litwie 1,5 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz, ...

Sankcje uderzą w Gazprom

Agencja Moody’s ostrzega, że ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji negatywnie wpłyną zdolność kredytową Gazpromu ...

Orlen skupi akcje Unipetrolu

Płocka spółka otrzymała zgodę na nabycie prawie 6-proc. pakietu walorów czeskiej firmy. Po sfinalizowaniu ...