Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Bloomberg

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy.

– Balansujemy na granicy bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym od kilkunastu lat ciągle mówimy o możliwych niedoborach mocy – mówił Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas konferencji Europower. – Biorąc pod uwagę niewielkie zachęty cenowe do budowy nowych źródeł, trzeba rozważyć mechanizmy zachęcające dla inwestorów – dodał.

Bando podtrzymał zdanie, że operacyjna rezerwa mocy powinna być w przyszłym roku wyższa, ale nie ujawnił jej wysokości.

Z informacji płynących od wytwórców wynika, że operator systemu przesyłowego, czyli PSE, wnioskował o budżet dla tego mechanizmu w wysokości ok. 500 mln zł. Dodatkowo uruchomiona zostanie także interwencyjna rezerwa zimna dla bloków, które ze względu na wymogi środowiskowe powinny być wycofane z użytku od przyszłego roku. Wytwórcy mówią tu o budżecie na poziomie ok. 200 mln zł.

Oba mechanizmy – jak stwierdził Bando – są tylko „protezą”. Trzeba rozpocząć prace nad docelowym kształtem rynku mocy, zwłaszcza że jest w jego sprawie konsensus polityczny.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, opowiedział się bowiem za wprowadzeniem mechanizmów wsparcia dla energetyki konwencjonalnej oraz jądrowej. Powód? Dotacje dla odnawialnych źródeł energii, które zniekształcają rynek.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by energetyczne spółki utraciły zdolności inwestycyjne – podkreślał szef nowego resortu. Ale według niego instrumenty wspierające nie mogą nadmiernie obciążać odbiorców. Nie wykluczył jednak uwolnienia cen energii dla gospodarstw – ale tak, by nie wzrosły one drastycznie.

W podobnym tonie Tchórzewski wypowiedział się o energetyce jądrowej, którą jego zdaniem należy wziąć pod uwagę w miksie z punktu widzenia wdrażania nowych technologii. Zaznaczył jednak, że atom przez pryzmat bieżących potrzeb będzie traktowany tylko jako uzupełnienie i – podobnie jak w przypadku europejskich projektów jądrowych – nie obędzie się bez udziału państwa.

W pierwszej kolejności kierowany przez niego resort zajmie się zapewnieniem płynności spółkom górniczym. Rozważane jest też ich połączenie z energetyką.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja straszy Brytyjczyków gazem

Bez gazu z Gazpromu Wielka Brytania znajdzie się w trudnej sytuacji – ostrzegł rosyjski ...

Wyłączność na negocjacje w Połańcu dla Enei

Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu Elektrowni Połaniec. ...

Szybka jazda na plasterku słoniny

Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu ...

Wielki odwrót szarej strefy z rynku paliw

Firmy produkujące paliwa płynne i legalnie nimi handlujące odnotowują coraz większą sprzedaż, zwłaszcza oleju ...

Grudziądz KOCHA czyste powietrze

12 kwietnia, debatą w Grudziądzu, Polski Komitet Energii Elektrycznej zainaugurował serie regionalnych debat, dotyczących ...

Estońskie inwestycje w prąd ze słońca. Gdzie? To miła niespodzianka

Estoński koncern Eesti Energia kupił 20 farm fotowoltaicznych w Polsce za 17,3 mln euro.  To ...