Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Bloomberg

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy.

– Balansujemy na granicy bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym od kilkunastu lat ciągle mówimy o możliwych niedoborach mocy – mówił Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas konferencji Europower. – Biorąc pod uwagę niewielkie zachęty cenowe do budowy nowych źródeł, trzeba rozważyć mechanizmy zachęcające dla inwestorów – dodał.

Bando podtrzymał zdanie, że operacyjna rezerwa mocy powinna być w przyszłym roku wyższa, ale nie ujawnił jej wysokości.

Z informacji płynących od wytwórców wynika, że operator systemu przesyłowego, czyli PSE, wnioskował o budżet dla tego mechanizmu w wysokości ok. 500 mln zł. Dodatkowo uruchomiona zostanie także interwencyjna rezerwa zimna dla bloków, które ze względu na wymogi środowiskowe powinny być wycofane z użytku od przyszłego roku. Wytwórcy mówią tu o budżecie na poziomie ok. 200 mln zł.

Oba mechanizmy – jak stwierdził Bando – są tylko „protezą”. Trzeba rozpocząć prace nad docelowym kształtem rynku mocy, zwłaszcza że jest w jego sprawie konsensus polityczny.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, opowiedział się bowiem za wprowadzeniem mechanizmów wsparcia dla energetyki konwencjonalnej oraz jądrowej. Powód? Dotacje dla odnawialnych źródeł energii, które zniekształcają rynek.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by energetyczne spółki utraciły zdolności inwestycyjne – podkreślał szef nowego resortu. Ale według niego instrumenty wspierające nie mogą nadmiernie obciążać odbiorców. Nie wykluczył jednak uwolnienia cen energii dla gospodarstw – ale tak, by nie wzrosły one drastycznie.

W podobnym tonie Tchórzewski wypowiedział się o energetyce jądrowej, którą jego zdaniem należy wziąć pod uwagę w miksie z punktu widzenia wdrażania nowych technologii. Zaznaczył jednak, że atom przez pryzmat bieżących potrzeb będzie traktowany tylko jako uzupełnienie i – podobnie jak w przypadku europejskich projektów jądrowych – nie obędzie się bez udziału państwa.

W pierwszej kolejności kierowany przez niego resort zajmie się zapewnieniem płynności spółkom górniczym. Rozważane jest też ich połączenie z energetyką.

Mogą Ci się również spodobać

Projekt jądrowy zawieszony

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony – powiedział w wywiadzie dla RMF ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Amerykański gaz zagraża Gazpromowi

Rosnąca swoboda w doborze dostawcy wpłynie na to, że Gazprom będzie chciał nam zaoferować ...

PGG może się odbić energetyce czkawką

Spółki energetyczne są skłonne wyłożyć 1,5 mld złotych na ratowanie węglowego giganta. Stawiają jednak ...

PGE rozmawia z ECO w sprawie optymalizacji dostaw Ciepła w Opolu

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny podpisały list intencyjny w sprawie ...

Iran mówi nie Rosji i OPEC

Minister energetyki Iranu nie weźmie udziału w rozmowach w Katarze, krajów OPEC i Rosji ...

Polska benzyna drożeje najszybciej w Unii

Dynamika wzrostu cen na polskich stacjach jest niepokojąca. W minionym roku benzyna w Polsce ...