10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych.

Najlepszą ofertę w ramach pierwszej aukcji dla klientów indywidualnych na grupową zmianę sprzedawcy złożyła firma Energy Match. Warunkiem była też akceptacja restrykcyjnych warunków organizatora, m.in. brak opłat handlowych czy możliwość odstąpienia przez konsumenta od rocznej umowy bez ponoszenia kar.

– Do tej pory zapisało się ponad 9,5 tys. osób, przy czym w ramach przeprowadzonej już aukcji, w której wyłoniliśmy najlepszą ofertę, zgłaszać się mogą jeszcze zainteresowani – podkreśla Szymon Głuch z Federacji Konsumentów (FK).

Ostatecznie nie wszyscy muszą zmienić sprzedawcę. Warto jednak zauważyć, że mniej więcej taka grupa gospodarstw miesięcznie decyduje się teraz na przeniesienie rachunku. Co więcej, z przesłanych do federacji ankiet wynika, że przeciętne zużycie energii przez zainteresowanych zmianą jest bliskie 3 tys. kWh rocznie, czyli wyższe niż średnio dla całej populacji (2 MWh).

Teraz konsumenci mają otrzymywać szczegółowe kalkulacje dotyczące możliwych oszczędności. Te pokazywane przez Energy Match to ok. 160 zł rocznie.

Głuch nie ujawnia, czy był to jedyny zainteresowany udziałem w aukcji sprzedawca ani ilu startujących zaakceptowało wymogi. Na razie nie pokazuje też najlepszej oferty. Jak wyjaśnia, na rynku mogą się pojawić takie oferty, ale z karami i opłatami.

O Energy Match głośno było ponad rok temu. Opisywano wtedy nieuczciwe praktyki jej handlowców. Przedstawiana oferta też nie była korzystna, bo zawierała wysoką opłatę handlową.

Przedstawiciele federacji zapewniają, że zweryfikowali przystępujące do aukcji firmy, także biorąc pod uwagę umowy, które będą przedstawiane konsumentom decydującym się na zmianę dostawcy.

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina na tropie majątku Gazpromu

Ruszyło ukraińskie polowanie na majątek rosyjskiego koncernu za granicami Rosji. Gazprom nie chce wykonać ...

PKN Orlen zwiększył zyski

W ostatnich miesiącach koncern zwiększył marże w segmencie detalicznym oraz otrzymał kolejną kwotę odszkodowania ...

Gazprom o Polsce: kupujecie coraz więcej

Prezes rosyjskiego giganta gazowego podkreślił, że Polska importuje z Gazpromu rekordowe ilości gazu. Jest ...

Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż ...

Tobiszowski: nie ma pomysłów podziału kopalń PGG

Podział kopalń Polskiej Grupy Górniczej między poszczególne koncerny energetyczne, będące udziałowcami tej spółki, byłby ...

Litewska ropa nie dla Rosjan

Trzeba zrobić wszystko, by złoża ropy na litewskich wodach terytorialnych nie dostały się rosyjskim ...