10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych.

Najlepszą ofertę w ramach pierwszej aukcji dla klientów indywidualnych na grupową zmianę sprzedawcy złożyła firma Energy Match. Warunkiem była też akceptacja restrykcyjnych warunków organizatora, m.in. brak opłat handlowych czy możliwość odstąpienia przez konsumenta od rocznej umowy bez ponoszenia kar.

– Do tej pory zapisało się ponad 9,5 tys. osób, przy czym w ramach przeprowadzonej już aukcji, w której wyłoniliśmy najlepszą ofertę, zgłaszać się mogą jeszcze zainteresowani – podkreśla Szymon Głuch z Federacji Konsumentów (FK).

Ostatecznie nie wszyscy muszą zmienić sprzedawcę. Warto jednak zauważyć, że mniej więcej taka grupa gospodarstw miesięcznie decyduje się teraz na przeniesienie rachunku. Co więcej, z przesłanych do federacji ankiet wynika, że przeciętne zużycie energii przez zainteresowanych zmianą jest bliskie 3 tys. kWh rocznie, czyli wyższe niż średnio dla całej populacji (2 MWh).

Teraz konsumenci mają otrzymywać szczegółowe kalkulacje dotyczące możliwych oszczędności. Te pokazywane przez Energy Match to ok. 160 zł rocznie.

Głuch nie ujawnia, czy był to jedyny zainteresowany udziałem w aukcji sprzedawca ani ilu startujących zaakceptowało wymogi. Na razie nie pokazuje też najlepszej oferty. Jak wyjaśnia, na rynku mogą się pojawić takie oferty, ale z karami i opłatami.

O Energy Match głośno było ponad rok temu. Opisywano wtedy nieuczciwe praktyki jej handlowców. Przedstawiana oferta też nie była korzystna, bo zawierała wysoką opłatę handlową.

Przedstawiciele federacji zapewniają, że zweryfikowali przystępujące do aukcji firmy, także biorąc pod uwagę umowy, które będą przedstawiane konsumentom decydującym się na zmianę dostawcy.

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie marże w Lotosie i Orlenie

We wrześniu szczególnie wysoki poziom marże rafineryjne osiągnęły w gdańskim koncernie. W efekcie kurs ...

Niskie marże w Orlenie i Lotosie

W lutym płocki koncern zanotował najniższą marżę rafineryjną od grudnia 2014 r., a gdańska ...

Siła Syberii coraz droższa

Gazociąg z Syberii do Chin podrożał o równowartość blisko 2 mld dol. Gazprom tłumaczy ...

Rosyjska wojna o eksport gazu do Europy

Konflikt toczy się pod prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego gazu ...

Gazociąg TANAP jest gotowy

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję. ...

High expectations related to COP24

Two weeks in Katowice will be a time of intensive dialogue. At the same ...