10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych.

Najlepszą ofertę w ramach pierwszej aukcji dla klientów indywidualnych na grupową zmianę sprzedawcy złożyła firma Energy Match. Warunkiem była też akceptacja restrykcyjnych warunków organizatora, m.in. brak opłat handlowych czy możliwość odstąpienia przez konsumenta od rocznej umowy bez ponoszenia kar.

– Do tej pory zapisało się ponad 9,5 tys. osób, przy czym w ramach przeprowadzonej już aukcji, w której wyłoniliśmy najlepszą ofertę, zgłaszać się mogą jeszcze zainteresowani – podkreśla Szymon Głuch z Federacji Konsumentów (FK).

Ostatecznie nie wszyscy muszą zmienić sprzedawcę. Warto jednak zauważyć, że mniej więcej taka grupa gospodarstw miesięcznie decyduje się teraz na przeniesienie rachunku. Co więcej, z przesłanych do federacji ankiet wynika, że przeciętne zużycie energii przez zainteresowanych zmianą jest bliskie 3 tys. kWh rocznie, czyli wyższe niż średnio dla całej populacji (2 MWh).

Teraz konsumenci mają otrzymywać szczegółowe kalkulacje dotyczące możliwych oszczędności. Te pokazywane przez Energy Match to ok. 160 zł rocznie.

Głuch nie ujawnia, czy był to jedyny zainteresowany udziałem w aukcji sprzedawca ani ilu startujących zaakceptowało wymogi. Na razie nie pokazuje też najlepszej oferty. Jak wyjaśnia, na rynku mogą się pojawić takie oferty, ale z karami i opłatami.

O Energy Match głośno było ponad rok temu. Opisywano wtedy nieuczciwe praktyki jej handlowców. Przedstawiana oferta też nie była korzystna, bo zawierała wysoką opłatę handlową.

Przedstawiciele federacji zapewniają, że zweryfikowali przystępujące do aukcji firmy, także biorąc pod uwagę umowy, które będą przedstawiane konsumentom decydującym się na zmianę dostawcy.

Mogą Ci się również spodobać

Enea liczy na partnerów w swoich projektach

Enea jest zainteresowana współpracą z partnerami przy realizowanych inwestycjach. Celem jest utrzymanie stabilności finansowej ...

Dwanaście kopalń stanie we wtorek

– Od jutra prace na terenie łącznie 12 kopalń zostaną wstrzymane. Górnicy otrzymają 100 ...

Energa chce mechanizmu wsparcia dla Ostrołęki

Spółka poinformowała, że poszukiwanie inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwa od ...

PGNiG ma zgodę na nabycie złoża

Koncern stał się właścicielem ponad 42 proc. udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha. Dzięki ...

Wiatr spowolnił wprowadzenie do systemu węglowego bloku

Szykuje się duży poślizg w uruchomieniu nowego bloku węglowego w Elektrowni Jaworzno. Jak poinformował ...

Kopalnie ciągną w dół dostawców

Największa spółka węglowa już zapowiedziała zamrożenie niektórych inwestycji. Dla firm pracujących dla kopalń oznacza ...