Eksperci komentują program energetyczny KO

materiały prasowe

Propozycje przedstawione podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przypadły ekspertom z branży do gustu. Nawet jeżeli to dopiero zarys potencjalnych działań, które KO chciałaby podjąć – jest to pozytywny sygnał dla inwestorów i Unii Europejskiej.

– Byłem też na konwencji Zjednoczonej Prawicy i gdy teraz porównuję to, co proponuje Koalicja Obywatelska, dochodzę do wniosku, że KO ma pomysły lepsze i nowocześniejsze – mówi nam Grzegorz Wiśniewski, szef Instytutu Energetyki Odnawialnej. – Wręcz: nie spodziewałem się, że to będzie tak progresywne – dorzuca.

CZYTAJ TAKŻE: Indeks rozczarowań. Polska energetyka spada w przepaść

Pakiet proponowany przez KO opiera się przede wszystkim na fundamentalnym, przyspieszonym odwrocie od węgla. W 2030 roku surowiec ten miał zniknąć z instalacji ogrzewających gospodarstwa domowe, pięć lat później – z ciepłownictwa systemowego, a w 2040 r. z całego sektora energetycznego.

Alternatywą miałaby się stać rozproszona produkcja energii, która docelowo (KO nie podała tu horyzontu czasowego) miałaby dostarczać krajowej energetyce 15 GW mocy oraz odpowiadać za 14 proc. produkcji energii elektrycznej.

– Odejście od węgla w tym harmonogramie wydaje mi się rozsądniejsze niż to, co obiecuje Wiosna, czyli całkowite wyeliminowanie węgla do 2035 r. – podsumowuje Wiśniewski. Według niego zaletą programu KO jest kompleksowość: traktowanie emisji, zmian klimatycznych czy pustynnienia jako rozmaitych elementów tego samego procesu.

CZYTAJ TAKŻE: Balansowanie o krok od blackoutu

– To, co jest najważniejsze w tym programie, to deklaracja. Określenie kierunku polityki i zademonstrowanie go Brukseli i inwestorom – podkreśla z kolei Daria Kulczycka, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, ważne w tym programie jest zaadresowanie kwestii związanych z ciepłownictwem.

– Wiemy, że każda partia, która będzie rządzić krajem, będzie musiała taką transformację energetyczną przeprowadzić – podsumowuje. – KO dała sygnał, że chce, by polska polityka w tym zakresie był zgodna z linią którą wytyczyła UE – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

Velux mocno ogranicza emisję CO2

Inwestycje poczynione w polskich zakładach koncernu już przyczyniły się do istotnego ograniczenia ich wpływu ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Ropa już poniżej 18 dolarów za baryłkę

Cena ropy gatunku WTI sięgnęła w piątek po południu zaledwie 17,5 dolara za baryłkę. ...

Saudyjczycy i Rosjanie znów mieszają w ropie

Dwóch największych producentów ropy naftowej — Rosja i Arabia Saudyjska jest zaniepokojonych uporczywym utrzymywaniem ...

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW ...

Amerykańscy nafciarze przestają wiercić, ropa drożeje

Liczba stanowisk wiertniczych w USA spadła do poziomu nienotowanego od 76 lat. Działa już ...