Pozytywne testy kotła w Jaworznie

DCIM100MEDIADJI_0015.JPG

2,5 tys. ton pary na godzinę – jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych jaki powstaje w Europie przeszedł test kotła. Inwestycja bez opóźnień – uruchomienie we wrześniu 2019 r.

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie jaki buduje Grupa Tauron przeszedł właśnie pozytywne testy próby ciśnieniowej głównego kotła – to potwierdzenie szczelności  i jeden z najważniejszych etapów inwestycji wartej 6 mld zł. Jak podkreślał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski obecny na uroczystości na terenie inwestycji udało się dopiąć kwestie planów i finansów by dokończyć ten ważny dla Polski i sektora energetycznego projekt. M.in. dlatego, że w marcu tego roku spółka Tauron podpisała z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju umowę inwestycyjną określającą warunki zainwestowania w realizację budowy nowego bloku do 880 mln zł. 

– Ta inwestycja pokazuje że jesteśmy innowacyjni – blok energetyczny w Jaworznie będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie – mówił Tobiszowski.

Jak podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia zakończona sukcesem próba wodna, potwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji w Jaworznie, która jest dziś „stolicą polskiej energetyki”. Zapewnił, że Tauron dotrzyma terminu zakończenia budowy który planuje się we wrześniu przyszłego roku. – Zaawansowanie prac wynosi 60 proc. – wyjaśniał prezes Grzegorczyk. Paliwo do spalania w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron, głównie z reaktywowanego szybu Grzegorz.

Kocioł ma wysokość 118 metrów i utrzymuje parametry ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7 tys. ton. Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako, który odpowiada za ten etap prac podkreślała, że kocioł (powstał na Śląsku, w Raciborzu) jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie (produkuje 2,5 tys. ton pary na godzinę) . – Wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali polscy inżynierowie i wykonała polska firma – mówiła prezes Wasilewska-Semail.

Podczas próby  kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar – zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni C. 

Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON ds. zarządzania majątkiem i rozwoju podkreślał korzyści dla środowiska jakie przyniesie z sobą uruchomienie tej inwestycji. – Nowy blok o mocy 910 MW będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie potwierdzającą, że wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie mogą odgrywać istotną rolę w systemie elektroenergetycznym Polski – mówi wiceprezes Broda.

Blok w Jaworznie wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Co ważne, jak podkreślał m.in. wiceminister Tobiszowski będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych. Ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na ile Bruksela pozwoli urosnąć Orlenowi?

W poniedziałek Komisja Europejska zacznie analizować dokumentację dotycząca fuzji obu koncernów. Jej zgoda może ...

Pół ceny za energię nocą

Specjalna taryfa pojawi się już w tym sezonie grzewczym. W następnym roku może być ...

Spółki wycofują się z importu gazu

Sprowadzanie błękitnego paliwa stało się nieopłacalne z powodu zaostrzenia przepisów o zapasach. W tym ...

Amerykańskie sankcje za Nord Stream-2

Biały Dom zapowiedział, że zachodnie firmy zaangażowane w Nord Stream-2 „i inne rosyjskie gazociągi” ...

Polskie zagłębie baterii do e-pojazdów

W naszym kraju powstają kolejne fabryki mające produkować części do baterii dla aut elektrycznych. ...

Ukraińcy ruszają z prądem na unijny rynek

Rząd w Kijowie chce w szybkim tempie zliberalizować rynek energii i odciąć go od ...