Pozytywne testy kotła w Jaworznie

DCIM100MEDIADJI_0015.JPG

2,5 tys. ton pary na godzinę – jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych jaki powstaje w Europie przeszedł test kotła. Inwestycja bez opóźnień – uruchomienie we wrześniu 2019 r.

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie jaki buduje Grupa Tauron przeszedł właśnie pozytywne testy próby ciśnieniowej głównego kotła – to potwierdzenie szczelności  i jeden z najważniejszych etapów inwestycji wartej 6 mld zł. Jak podkreślał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski obecny na uroczystości na terenie inwestycji udało się dopiąć kwestie planów i finansów by dokończyć ten ważny dla Polski i sektora energetycznego projekt. M.in. dlatego, że w marcu tego roku spółka Tauron podpisała z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju umowę inwestycyjną określającą warunki zainwestowania w realizację budowy nowego bloku do 880 mln zł. 

– Ta inwestycja pokazuje że jesteśmy innowacyjni – blok energetyczny w Jaworznie będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie – mówił Tobiszowski.

Jak podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia zakończona sukcesem próba wodna, potwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji w Jaworznie, która jest dziś „stolicą polskiej energetyki”. Zapewnił, że Tauron dotrzyma terminu zakończenia budowy który planuje się we wrześniu przyszłego roku. – Zaawansowanie prac wynosi 60 proc. – wyjaśniał prezes Grzegorczyk. Paliwo do spalania w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron, głównie z reaktywowanego szybu Grzegorz.

Kocioł ma wysokość 118 metrów i utrzymuje parametry ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7 tys. ton. Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako, który odpowiada za ten etap prac podkreślała, że kocioł (powstał na Śląsku, w Raciborzu) jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie (produkuje 2,5 tys. ton pary na godzinę) . – Wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali polscy inżynierowie i wykonała polska firma – mówiła prezes Wasilewska-Semail.

Podczas próby  kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar – zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni C. 

Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON ds. zarządzania majątkiem i rozwoju podkreślał korzyści dla środowiska jakie przyniesie z sobą uruchomienie tej inwestycji. – Nowy blok o mocy 910 MW będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie potwierdzającą, że wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie mogą odgrywać istotną rolę w systemie elektroenergetycznym Polski – mówi wiceprezes Broda.

Blok w Jaworznie wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Co ważne, jak podkreślał m.in. wiceminister Tobiszowski będzie przystosowany do spełnienia restrykcyjnych norm z zakresu ochrony środowiska, znacznie ograniczając emisje dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów emisyjnych. Ze względu na ponad 10% wzrost sprawności w stosunku do bloków oddanych do eksploatacji w latach 70 i 80 ubiegłego wieku do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok będzie przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...

PGNiG ma kolejne koncesje w Norwegii

Koncern będzie pełnił funkcje operatora na obszarach określonych jako PL838B i PL1017 oraz partnera ...

Rachunek jak abonament na prąd

W przyszłości pojawi się nie tylko opłata stała za moc, ale też za dostęp ...

Uczestnicy debaty wskazali na zmianę sytuacji na rynku wpłynie m.in. wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP)

Efektywny recykling odpadów wymaga szerokiej współpracy

Jak dążyć do gospodarki obiegu zamkniętego z korzyścią dla obywateli, biznesu i gospodarki? O ...

Orlen i Lotos zagrożone dalszą przeceną na giełdzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Czas złapać wiatr od morza Na ...

Tauron Wydobycie ma nowego prezesa. To nie koniec zmian

Sławomir Obidziński, do niedawna prezes Węglokoksu, zastąpił Zdzisława Filipa w fotelu prezesa spółki Tauron ...