Atom, OZE, kogeneracja – decyzje w tym roku

123RF

Do 2030 r. udział węgla w wytwarzaniu prądu spadnie do 60 proc. Dwie dekady później będzie to 50 proc.

– Resztę musi wypełnić energetyka jądrowa i odnawialna – zapewniał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas kongresu branży energetycznej i ciepłowniczej Powerpol. Tu nadal nie ma jednak konkretów. Nie wiadomo też, kiedy się pojawią.

Padły za to kolejne daty dotyczące decyzji cząstkowych. Tej w sprawie atomu można się spodziewać za kilka miesięcy, a nie w styczniu – jak ostatnio zapewniał resort energii. – W najbliższym czasie padnie odpowiedź na pytanie, czy rozpoczniemy budowę bloków jądrowych, co uważam za absolutnie konieczne, czy też nie. Decyzja rządu powinna być w I połowie roku – precyzował Tchórzewski.

Z jego słów wynika, że nadal trwają prace nad modelem finansowania inwestycji. Prawdopodobnie jest on uzgadniany ze spółkami, które mają wziąć na siebie ciężar realizacji tego projektu. Nie jest łatwo spiąć system finansowy wart dziesiątki miliardów złotych – dodał minister. Podkreślił że nie zakłada scenariusza alternatywnego do tego z energią jądrową w naszym miksie.

Wśród ważnych wydarzeń na ten rok minister wymienił także notyfikację systemu wsparcia dla wytwórców. Zdaniem Tchórzewskiego notyfikacja polskiego rynku mocy w Komisji Europejskiej powinna pomyślnie zakończyć się w I kwartale.

Spółki już przygotowują się do pierwszych aukcji, zaplanowanych w końcówce tego roku. Tauron planuje przygotować do nich bloki przeznaczone do modernizacji, ale też zawieszoną inwestycję w blok parowo-gazowy w Łagiszy.

Z kolei Tchórzewski pytany o Ostrołękę – zapowiadaną jako ostatni węglowy projekt w Polsce – stwierdził, że był on ujęty w założeniach do ustawy o rynku mocy. – Dziś trwa przetarg na głównego wykonawcę. Oferty sprawdzane są pod kątem zgodności z warunkami zamówienia. Trudno przesądzać, ale moim zdaniem przetarg powinien zostać rozstrzygnięty – mówił minister pytany o ocenę zaskakująco wysokich ofert złożonych przez zainteresowanych budową. – Cena jest wyznacznikiem oczekiwań inwestora (spółka celowa z Energi i Enei – red.) – zauważył Antoni Józwowicz, prezes Polimex-Mostostal, którego oferta warta ok. 9 mld zł dwukrotnie przekroczyła zakładany budżet. Jest przekonany o wygranej. Po rozstrzygnięciu przetargu zakłada ograniczenie części oczekiwań inwestora, co skutkowałoby obniżeniem ceny.

Po walce o rynek mocy w 2017 r. w tym roku energetyka liczy na przyspieszenie prac nad ustawą przedłużającą poza 2018 r. wsparcie dla źródeł wytwarzających jednocześnie prąd i ciepło w procesie tzw. kogeneracji. ME zapewnia, że taka ustawa w I kwartale trafi do Sejmu. To umożliwi odtworzenie mocy elektrociepłowni i lepsze wykorzystanie w nich surowców, w tym węgla, ale też gazu z norweskich złóż. – Najbliższe miesiące to czas, kiedy postawimy pociąg z napisem „Balic Pipe” (gazociąg z Norwegii przez Danię – red.) na właściwe tory. Od tej inwestycji zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju i dywersyfikacja miksu – stwierdził Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. – Posiadając większy dostęp do surowca, będziemy mogli już w 2018 r. planować modernizację mniejszych źródeł kogeneracyjnych w Pile, Obornikach czy Białymstoku – zauważył Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Mogą Ci się również spodobać

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

Gazprom to ma klawe życie

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne ...

Dania między młotem a kowadłem

Amerykanie naciskają na Duńczyków, by nie dali zgody na przejście gazociągu Gazpromu przez duńskie ...

Tani gaz na prima aprilis

Moskwa proponuje sąsiadom gaz po mniej niż 180 dol./1000 m3. To dużo taniej, aniżeli ...

Za gaz trzeba będzie słono płacić

W najbliższych miesiącach błękitne paliwo będzie znacznie droższe niż rok temu. Firmy już cierpią ...

Jak wybrać sprzedawcę gazu dla firm?

Uwolnienie rynku gazu ziemnego w Polsce stworzyło przedsiębiorcom zupełnie nowe możliwości. Od tego momentu ...