Reklama
Rozwiń

Magazyny energii zmiotły elektrownie gazowe. Resort przemysłu zapowiada interwencje

Magazyny energii okazały się cenowo bezkonkurencyjne na tegorocznej aukcji rynku mocy. Jej przebieg pokazuje jednak potrzebę zmiany systemu wsparcia. Resort przemysłu już zapowiedział interwencje. Klęskę poniosły bowiem projekty gazowe, które mają zastąpić wysłużone bloki węglowe. Rząd na posiedzeniu 24 grudnia zajmie się projektem ustawy o rynku mocy.

Publikacja: 23.12.2024 17:28

Elektrownia Szczytowo - Pompowa Żarnowiec

Elektrownia Szczytowo - Pompowa Żarnowiec

Foto: PGE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały wstępne wyniki aukcji rynku (system wsparcia dla źródeł wytwórczych) na 2029 r. Najwięcej z nowych źródeł traktowanych jako produkcyjne, nowe kontrakty mocowe otrzymały magazyny energii. Kontrakty te to jedno ze źródeł dochodu spółki poprawiające rentowność. Kontrakty na 17 lat otrzymały magazyny energii o łącznej mocy ok. 2,5 GW, zgłoszone m.in. przez Polską Grupę Energetyczną, Tauon, Energę, Columbus Energy czy Unimot. Elektrownie gazowe, na którym najbardziej zależało PSE z punktu widzenia stabilności i przewidywalności poniosły klęskę. Innymi słowy oferowały zbyt drogo energię elektryczną. Kontrakty mocowe otrzymały dwie małe jednostki gazowe PGE mające także produkować ciepło.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Energetyka Zawodowa
Do dużej transakcji między spółkami Skarbu Państwa i Zygmunta Solorza nie dojdzie
Energetyka Zawodowa
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka Zawodowa
Jakie wnioski z hiszpańskiego blackoutu
Energetyka Zawodowa
Mrożenie cen energii razem z wiatrakami. Rząd znalazł sposób na prezydenta?
Energetyka Zawodowa
Eksperci: Przemysł może wpaść w pułapkę gazową i biomasową