Aktualizacja: 04.04.2025 05:16 Publikacja: 23.12.2024 17:28
Elektrownia Szczytowo - Pompowa Żarnowiec
Foto: PGE
Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały wstępne wyniki aukcji rynku (system wsparcia dla źródeł wytwórczych) na 2029 r. Najwięcej z nowych źródeł traktowanych jako produkcyjne, nowe kontrakty mocowe otrzymały magazyny energii. Kontrakty te to jedno ze źródeł dochodu spółki poprawiające rentowność. Kontrakty na 17 lat otrzymały magazyny energii o łącznej mocy ok. 2,5 GW, zgłoszone m.in. przez Polską Grupę Energetyczną, Tauon, Energę, Columbus Energy czy Unimot. Elektrownie gazowe, na którym najbardziej zależało PSE z punktu widzenia stabilności i przewidywalności poniosły klęskę. Innymi słowy oferowały zbyt drogo energię elektryczną. Kontrakty mocowe otrzymały dwie małe jednostki gazowe PGE mające także produkować ciepło.
Firmy należące do grupy Orlen złożyły już 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, w tym przez byłeg...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Jest wola polityczna rządu, aby projekt został przyjęty przez parlament jeszcze przed majowymi wyborami prezyden...
Byli już pracownicy Rafako, którzy z ostatnim dniem lutego pożegnali zakład pracy, mają jednak nadzieje, że wróc...
Założenia Czystego Ładu Przemysłowego mają pozwolić na obniżenie cen energii i wzrost konkurencyjności przemysłu...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Mam nadzieję, że to już ostatnie miesiące ingerowania w rynek energetyczny i wkrótce powrócimy do wolnych cen or...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas