Aktualizacja: 17.11.2024 17:26 Publikacja: 10.10.2024 21:42
Foto: AdobeStock
Oznacza to, że bezpośredni powód złożenia wniosku o upadłość raciborskiej spółki może przestać istnieć. Jest jednak jeden warunek.
Po trzech kwartałach tego roku wynik netto Energi spadł o 44 proc. Zdaniem władz firmy to negatywne konsekwencje mrożenia cen energii. Na konferencji wynikowej padły też ważne deklaracje dotyczące giełdowej przyszłości spółki. Energa traktuje swoją dalszą obecność na giełdzie jako wartość.
Energa po roku zmienia zdanie i będzie jednak dochodziła roszczeń dotyczących podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Wcześniej takie wnioski do prokuratury złożyła Enea, partner Energi przy tym projekcie.
Premier Donald Tusk powołał Wojciecha Wrochnę na stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - poinformowało resort przemysłu. Wrochna będzie odpowiadał m.in. za realizację projektu jądrowego.
Należąca do koncernu Energa Operator za otrzymane z EBI pieniądze będzie przyłączać nowych odbiorców, w tym OZE. Wydatki obejmą też modernizację sieci dystrybucyjnej, budowę i modernizację aktywów dystrybucyjnych oraz rozwój inteligentnej sieci.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Premier Donald Tusk potwierdza prasowe doniesienia, że rząd planuje dalej mrozić ceny energii w przyszłym roku. Co więcej gabinet Tuska zamierza zrewidować także swoją postawę wobec systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Deklaracje te to efekt m.in. możliwych skutków wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.
W spór między JSW Koks a Rafako zaangażowane są już dwa sądy, w grę wchodzą wielkie pieniądze, a do wyjaśnienia jest jeszcze wiele wątpliwości. JSW Koks przedstawia nam swoje stanowisko w tej sprawie.
Zarząd Rafako zapowiada złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki w związku z utratą zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań - poinformowała spółka w komunikacie.
Ostatnie pieniądze pozwalające zachować płynność Rafako kończą się i dłużej niż do grudnia spółka może nie przetrwać. Najważniejsze są rozmowy o oddłużeniu – z Agencją Rozwoju Przemysłu. A te utknęły w miejscu. Firma jednak podejmie jeszcze próby ratowania.
Rada Nadzorcza Rafako dokonała zmian zarządu spółki. Na stanowisko prezesa zarządu powrócił Maciej Stańczuk. Jego zadaniem będzie doprowadzenie do konwersji zadłużenia spółki oraz sfinalizowanie transakcji z potencjalnym inwestorem strategicznym, który w ostatnim czasie wyraził zainteresowanie inwestycją w Rafako. Stańczuk rozstał się ze spółką w 2023 r. w burzliwych okolicznościach.
Raciborskiej spółce udało się odwlec spłatę raty układowej, na którą nie ma pieniędzy. Zgoda wierzycieli na odroczenie spłaty nie kończy kłopotów Rafako.
Rafako odstąpiło od umowy na budowę siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu - z winy zamawiającego. Co więcej, Rafako żąda zapłaty od inwestora, a więc Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, prawie 25,5 mln zł z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia.
Walne zgromadzenie Rafako miało pozwolić spółce na konwersje zadłużenia na akcje firmy. Banki i instytucje finansowe będące gwarantami ugody z Tauronem nie godzą się jednak na taką konwersję. Na ostatniej prostej przed walnym zgromadzeniem powrócono jednak do rozmów. Ostateczne słowo może mieć nowy premier, Donald Tusk.
Walne zgromadzenie Rafako ma zebrać się 23 listopada po przerwie, którą ogłoszono 14 listopada br. Konwersja zadłużenia na akcje Rafako jest pod dużym znakiem zapytania, zwłaszcza, że nowy zarząd jest bardzo sceptyczny i krytykuje państwowych graczy, zaangażowanych w spółkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas