Jest zapowiedź wydzielenia węgla i nowa data uruchomienia elektrowni jądrowej

Jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby przejąć aktywa węglowe od spółek energetycznych – powiedziała we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka. Jej zdaniem stan polskiego sektora węglowego jest „tragiczny”. Podała też nową datę uruchomienia elektrowni atomowej

Publikacja: 07.05.2024 10:56

Minister przemysłu, Marzena Czarnecka

Minister przemysłu, Marzena Czarnecka

Foto: Bartłomiej Sawicki

Szefowa resortu powiedziała na antenie TVP Info, że spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. – My jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń – stwierdziła Czarnecka.

Węgiel zostanie wydzielony

- Koncerny energetyczne, które teraz funkcjonują, wyodrębnią swoje źródła węglowe. Taki jest plan i ministerstwa i dodatkowo samych spółek energetycznych. Będą wykorzystywały polski węgiel — dodała.

Czytaj więcej

Węglowe skrzydło PGE szykuje się do rozwodu

Minister Czarnecka zapytana o to, w jakim stanie jest polski sektor węglowy, odpowiedziała, że w „tragicznym”. Wyjaśniła, że przyczyną jest zaimportowanie kilkudziesięciu milionów ton węgla, a statki z węglem będą płynęły do Polski do końca 2024 r.

Stwierdziła, że w Polsce obecnie jest dużo węgla i dlatego będzie on tani.

Odpowiadając na pytanie, czy będzie tak, że spółki energetyczne będą powiązane z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, Czarnecka powiedziała, że będą „dostosowane” do polskich kopalń. - Jeżeli dana elektrownia jest tak skonstruowana, że musi wykorzystywać polski węgiel, to nie ma powodu, żeby węgiel musiał być importowany - wyjaśniła.

W kwietniu Czarnecka powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że Ministerstwo Przemysłu rozważa różne warianty "głębokiego wydzielenia" aktywów węglowych w ramach tej samej grupy energetycznej.

Dodała wówczas, że resort rozmawia z prawnikami, jak ten proces przeprowadzić. Zapowiedziała, że następnie resort będzie rozmawiać z bankami, aby wypracować optymalny model, także dla nich do zaakceptowania, żeby finansowały zieloną transformację tychże grup energetycznych.

Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) informowało później, że w resorcie trwają analizy dotyczące jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

Energia z atomu znacznie później? 

Minister zapowiedziała też, że rok 2039 będzie „przełomowym", ponieważ wtedy ma zostać uruchomiona polska energia atomowa. Jednak wciąż w planach rządowych oficjalną datą jest rok 2033, a decydenci rządowi mówili ostatnio o roku 2035. 

Energetyka Zawodowa
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka Zawodowa
Premier radzi prezesom spółek energetycznych. W tle ceny prądu
Energetyka Zawodowa
Premier daje zielone światło dla nowego Rafako, które ma produkować dla wojska
Energetyka Zawodowa
Zmiany na rynku energii tworzą nowy biznes
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka Zawodowa
Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny