Oprócz wywłaszczenia Rosnieft Deutschland jako większościowego właściciela brandenburskiej rafinerii PCK rząd federalny rozważa także inne rozwiązania. Jak wynika z doniesienia dziennika „Handelsblatt”, w rządzie i Federalnym Ministerstwie Finansów istnieją obawy dotyczące takich wywłaszczeń. Powodem są obawy przed rosyjskim odwetem w postaci wywłaszczeń niemieckich firm w Rosji i żądaniami wysokich odszkodowań – pisze gazeta powołując się na anonimowych przedstawicieli rząd. Podobne informacje podała także agencja informacyjna dpa pisząc o spotkaniach przedstawicieli rządu federalnego ze stroną rosyjską.
Czytaj więcej
Premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) wezwał rząd federalny do inwestowania w rafinerię PCK w Schwedt przez co najmniej dwa lata. Woidke zaapelował do kanclerza Olafa Scholza (SPD) i ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) by rząd federalny nie oddawał kontroli nad rafinerią. Jako pierwsza napisała o tym o tym „Märkische Oderzeitung”.
Berlin negocjuje z Rosnieftem przyszłość PCK w Szwedt
„Handelsblatt” podał, że kilka dni temu w Stambule odbyło się spotkanie z szefem Rosnieft Igorem Sieczinem. Z informacji dpa wynika, że na spotkaniu dyskutowano o tym, aby pod pewnymi warunkami nie dążyć na razie do nacjonalizacji rafinerii w Schwedt. Zamiast tego strona rosyjska powinna powstrzymać się od pozwów przeciwko dalszemu przedłużaniu dotychczasowej administracji trustu przez rząd federalny. Dałoby to Rosjanom czas na znalezienie kupca dla Rosnieft w Niemczech, informuje „Handelsblatt”.
Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki nie chciała komentować tej informacji.
Czytaj więcej
Po Gazpromie, teraz Rosnieft traci największy swój rynek eksportowy. Władze Niemiec przejmą rafinerię w Schwedt i inne aktywa rosyjskiego Rosnieftu na terenie RFN. Rosjanie zapowiadają walkę w sądzie.