Niemieckie ministerstwo gospodarki powiadomiło Rosnieft o planach wywłaszczenia udziałów w niemieckich aktywach spółki. O tym poinformowała Malmendier Legal - kancelaria prawnicza reprezentująca Rosnieft w Niemczech. Przedstawiciele spółki obiecali podjęcie wszelkich działań w celu ochrony praw akcjonariuszy.
Niemieckie ministerstwo 6 lutego powiadomiło Rosnieft: jeśli Rosja odzyska kontrolę nad spółkami, w tym nad główną berlińską rafinerią Schwedt, ich praca będzie zagrożona ze względu na odmowę współpracy przez innych partnerów.
Czytaj więcej
Koncern energetyczny Shell wycofuje się z rafinerii PCK Schwedt, która znalazła się pod kontrolą niemieckiego rządu. 37,5-proc. udział ma zostać sprzedanych Grupie Prax z Wielkiej Brytanii.
Przedstawiciele Malmendier Legal uważają, że takie wywłaszczenie byłoby działaniem „bezprecedensowym i trwale zaszkodziłoby bezpieczeństwu inwestycji w Niemczech”. Dlatego Rosnieft podejmie wszelkie działania, aby chronić prawa swoich akcjonariuszy – zapewnia kancelaria prawna, cytowana przez gazetę Kommersant.
Rosnieft traci udziały w rafinerii w Schwedt
Rosyjski koncern paliwowy jest właścicielem 54,17 proc. rafinerii w Schwedt. Dzięki temu Rosnieft jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem rafineryjnym na rynku niemieckim, mającym zdolności przerobu ropy naftowej na poziomie do 12,8 mln ton rocznie. Stanowi to ponad 12 proc. mocy produkcyjnych Niemiec. Rafineria zasilana była rosyjską ropą z naftociągu Przyjaźń przez Polskę. Po agresji Rosji na Ukrainę Niemcy zaprzestali kupowania rosyjskiego surowca.