PGE postuluje złagodzenie polityki klimatycznej UE

Największa spółka energetyczna w kraju chce zmian w głównym narzędziu polityki klimatycznej Brukseli. Ma propozycje, które kieruje już do instytucji unijnych.

Publikacja: 11.04.2022 21:00

PGE postuluje złagodzenie polityki klimatycznej UE

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Polska Grupa Energetyczna proponuje zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Koncern postuluje ograniczenie dostępu do tego systemu dla instytucji finansowych oraz reformę mechanizmu Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR). Konsultacje z europosłami już ruszyły.

Eksperci jednak zaznaczają, że jedynie tylko część z tych postulatów może znaleźć uznanie w oczach unijnych urzędników. Władze spółki podkreślają, że kontynuacja procesu dekarbonizacji wymaga nakładów finansowych, a żeby planować, potrzebna jest stabilizacja rynku. Tej – zdaniem PGE – na rynku EU ETS nie ma. – Uprawnienia do emisji CO2 stanowią jednak prawie 60 proc. kosztów produkcji 1 MWh. W latach 2018–2021 wydatki Grupy PGE na uprawnienia do emisji CO2 wyniosły prawie 20 mld zł. Stanowi to równowartość ok. 26 proc. nakładów inwestycyjnych zaplanowanych w grupie do 2030 r. To pokazuje skalę obciążenia PGE – mówi prezes Wojciech Dąbrowski.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Energetyka Zawodowa
Nieprawidłowości kosztowały Orlen miliardy złotych
Energetyka Zawodowa
Minister klimatu i środowiska: Rząd włączy wiatraki, wybory prezydenckie nie przeszkodzą
Energetyka Zawodowa
W Rafako zgasili światło. Byli pracownicy liczą, że uda się je jeszcze zapalić
Energetyka Zawodowa
Unijny pakiet dla przemysłu nie da niższych cen energii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka Zawodowa
Joanna Kępczyńska, E.ON Polska: Kryzys energetyczny nie może się powtórzyć