Orlen i Synthos wdrożą technologie jądrowe

Obie grupy chcą wspólnie rozwijać w Polsce rynek małych reaktorów atomowych. W ten sposób planują m.in. zapewnić źródła energii na potrzeby własne i firm zewnętrznych.

PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia małych reaktorów atomowych (Small Modular Reactors – SMR). Porozumienie ma charakter ramowy, a strony będą dążyć do tego, aby w najbliższym czasie wypracować szczegółowe zasady współpracy.

– Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. W PKN Orlen kierunek zmian wytycza strategia Orlen2030, w której mocny akcent postawiliśmy na wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. Dodaje, że grupa jest otwarta na nowatorskie rozwiązania, które będą budowały jej wartość w kolejnych latach i pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. – Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego – twierdzi Obajtek.

Dzięki rozpoczętej współpracy grupa Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.

– Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy tworząc nowy segment w polskiej gospodarce – twierdzi Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.

SMR to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW (megawaty). Są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

W ramach współpracy Orlen i Synthos mają również prowadzić analizy dotyczące realizacji wspólnych inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

Koncern zasili zależną firmę wydobywającą gaz i ropę kwotą ponad 0,4 mld zł.   ...

JSW: wyższe przychody, porównywalny zysk

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w I kw. 2018 r. 757,9 mln zł zysku netto. ...

Amerykański LNG króluje w Europie

Według danych amerykańskich, Stany Zjednoczone wyprzedziły Katar i są dziś największym dostawcą gazu skroplonego ...

Większe zachęty w Niemczech za odchodzenie od węgla

Rząd Niemiec zamierza zwiększyć ponad dwukrotnie zachęty dla firm energetycznych, by przerabiały elektrownie węglowe ...

USA do Unii: zatrzymajcie rosyjski gazociąg

Biały Dom wzywa Unię i Niemcy do zatrzymania budowy rosyjskiego gazociągu. Zdaniem Amerykanów, Nord ...

Adam Goździcki: Elektromobilność i baterie to szansa dla Polski

Polska ma szansę stać się centrum produkcji baterii. Przy okazji każdej rewolucji rynkowej pojawia ...