URE: NABE to duże zagrożenie dla cen prądu

Fotorzepa, Robert Wójcik

Skupienie krajowych elektrowni węglowych w jednym podmiocie może zachwiać konkurencyjnością rynku energii i cenami prądu – wynika z wypowiedzi Rafała Gawina, prezesa URE.

– Koncepcja utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która skupi krajowe elektrownie węglowe, umożliwi największym koncernom energetycznym w Polsce pozyskiwanie funduszy na inwestycje w źródła nisko czy zeroemisyjne. Z punktu widzenia regulatora, dostrzegam jednak duże zagrożenie dotyczące kształtowania cen energii – stwierdził Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Czytaj także: Polska ma najdroższy prąd w UE

Gawin wyjaśnił, że planowana reforma energetyki polegać ma na utworzeniu bardzo dużego podmiotu, z bardzo silną pozycją rynkową i znaczącym udziałem w rynku. – Mówimy o podmiocie, który będzie wytwarzał 55 proc. energii elektrycznej i posiadał 70 bloków energetycznych, czyli około dwie trzecie jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych – podkreślił prezes URE.

Zaznaczył jednocześnie, że koncepcja, która powstała w Ministerstwie Aktywów Państwowych, nie odpowiada na kilka ważnych pytań. – Jak ten nowy podmiot będzie oddziaływał na rynek i jego uczestników? Czy będzie pracował np. na rzecz operatora systemu przesyłowego? Jak ma wyglądać rynek po wdrożeniu tej koncepcji? Co należy zrobić, by osiągnąć cel zapewnienia długookresowego utrzymania stabilnego poziomu cen energii? – zastanawia się Gawin.

Czytaj także: Bałtyk przeżyje bez prądu z Rosji

Plan jest taki, by NABE przejęło elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego od Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu i Enei. Wciąż trwają analizy dotyczące przeniesienia wraz z tymi aktywami także przynależnego im zadłużenia. Według wstępnych szacunków chodzi o 18 mld zł długu ze wszystkich trzech koncernów. Cały proces ma zostać sfinalizowany na przełomie II i III kw. 2022 r. Wcześniej koncerny mają przeorganizować swoje aktywa. Uwagi do projektu transformacji branży energetycznej w ramach konsultacji społecznych można zgłaszać do 28 czerwca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pekao dokłada się do największej farmy wiatrowej w Polsce

Bank współfinansuje budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce. Także inne banki wracają do ...

Projekt rewolucyjnych zmian w energetyce w najbliższych dniach

W przyszłym tygodniu skierujemy do prac rządowych projekt restrukturyzacji energetyki, który zakłada przede wszystkim ...

Gazprom się cieszy, bo musi

Rosjanie podsumowali pierwszą aukcję na swój gaz. Twierdzą, że „osiągnęli wszystkie cele”, choć sprzedali ...

Pomyślmy pozytywnie o redukcji CO2 o 55 proc.

Potraktujmy propozycję wyższego celu klimatycznego dla Unii jako zaproszenie do negocjacji. To moment na ...

W świadomości opinii publicznej problem odpadów zaczął się na wiosnę 2018 r., gdy wybuchła „bomba ekologiczna”, czyli kilkadziesiąt pożarów dzikich wysypisk śmieci i magazynów z wyselekcjonowanymi odpadami.

Gospodarka odpadami: czas na radykalne zmiany

Nowy system powinien uwzględniać rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „każdy kij ma ...

Węgiel w kryzysie, a gazu z łupków brak

Potrzebna jest nowa polityka surowcowa państwa, na bazie której rodzime koncerny energetyczne i paliwowe ...