Orlen zawarł porozumienie z Eneą i Energą

 

Płocki koncern chce być wspólnikiem i współfinansować budowę elektrowni Ostrołęka w oparciu o paliwo gazowe. W związku z tym Enea stanie się udziałowcem mniejszościowym.

 

PKN Orlen podpisał z Energą i Eneą porozumienie dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie Elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez firmę Elektrownia Ostrołęka. Zawarte w nim zapisy przewidują dalsze prace przy inwestycji ale ze zmianą technologii z opartej na węglu kamiennym na gaz ziemny. PKN Orlen wyraził wolę uczestniczenia w projekcie poprzez udział w jego finansowaniu i, po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych, przystąpienie do firmy Elektrownia Ostrołęka w charakterze wspólnika

Plac budowy bloku węglowego elektrowni Ostrołęka, ostatecznie elektrownia ma być opalana gazem

Jakie konkretnie udziały będą miały poszczególne koncerny i ile pieniędzy zainwestują jeszcze nie określono. Będzie to elementem dalszych rozmów i negocjacji prowadzących do zawarcia docelowej umowy wspólników. Wiadomo już natomiast, że udziały będą odpowiadać wartość zaangażowania poszczególnych koncernów. Ponadto Enea stanie się wspólnikiem mniejszościowym z ograniczonym kwotowo limitem zaangażowania.

 

Porozumienie zakłada, że PKN Orlen nie będzie uczestniczył w rozliczeniach z dotychczasowymi wykonawcami inwestycji w Ostrołęce. Te mają być dokonane według wcześniej określonych zasad. PKN Orlen jako docelowy wspólnik Elektrowni Ostrołęka będzie jednak o tych rozliczenia współdecydował. Płocki koncern nie wyklucza też, że projekt będzie realizowany z udziałem innych inwestorów.

 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen/ fotorzepa

 

– Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego w naszej strategii stawiamy na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że w wielu krajach elektrownie gazowe są preferowanym rozwiązaniem przejściowym, które znacząco zmniejsza poziom emisji, a jednocześnie daje krajom czas na rozwój infrastruktury odnawialnych źródeł energii. – Zgodnie z zapowiedziami będziemy realizować inwestycję w Ostrołęce, ale musimy brać przy tym pod uwagę potencjalne korzyści biznesowe i aspekty regulacyjne. Budowa nowych niskoemisyjnych źródeł to dobry kierunek, który przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i całego regionu – twierdzi Obajtek.

Obecnie Enea i Energa posiadają w Elektrowni Ostrołęka po 50 proc. udziałów. Z kolei do PKN Orlen należy 80 proc. udziałów w kapitale zakładowym Energi (85 proc. głosów).

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przełamać impas atomowy

Nie budujmy monopolu gaz – OZE w miejsce monopolu węgla. Postawmy na rozwój energetyki ...

Kopalnie jeszcze bliżej energetyki

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG sprzedaje i dystrybuuje coraz więcej gazu ...

Comprehensive actions are needed

Waste management alone is not everything. Education and innovativeness are equally important. The current ...

Rośnie napięcie wokół Nord Stream-2. USA i projekt sankcji

W senacie USA gotowy jest projekt sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu. ...

USA winduje ceny ropy, Turcja – obniża

Dobre dane gospodarcze z USA przekonały rano inwestorów do większych zakupów ropy. cena poszła ...

MAE: świat coraz bardziej kopci

Emisje spalin ze związkami węgla wzrosły w 2018 r. do rekordowego poziomu, bo popyt ...