prof. Popczyk: monizm elektryczny to przyszłość energetyki

prof. Jan Popczyk

Jeśli traktujemy poważnie transformację energetyki to rozwiązaniem jest monizm elektryczny – mówi prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Gość podkreślił, że polską energetykę trzeba transformować do zupełnie nowej jakości, to kluczowa sprawa. – Cel jest jasny, w 2050 r. mamy być bez paliw kopalnych – mówił Popczyk.

 

– Transformację energetyki nie da się załatwić za pomocą czarodziejskiej różdżki. Trzeba uruchomić wiele procesów i mieć pomysł na ich skoordynowanie, aby wszystko szło w kierunku neutralności klimatycznej – dodał.

 

Tłumaczył, że węgiel jest jednym z 3 głównych paliw kopalnych. Mamy jeszcze ropę naftową i gaz. – Jeśli chodzi o wygaszanie energetyki paliw kopalnych, na początku górnictwa, potem paliw transportowych i gazownictwa, mamy różne tempa. Nie wyobrażam sobie, że Polska zdoła ułożyć sobie stosunki z Unią bez wygaszenia energetyki węglowej w 2040-2045 r. – mówił Popczyk.

 

Przyznał, że „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” jest i jej nie ma. – Mija rok od jej ogłoszenia, a rząd nie ma argumentów do obrony tej  polityki. Musimy dokonać wielu radykalnych zmian. Polityka energetyczna musi być całkowicie zmieniona – podkreślił.

 

Monizm elektryczny

Popczyk zaznaczył, że przyszłość nie należy do polityki energetycznej. – Jeśli traktujemy poważnie transformację energetyki to rozwiązaniem jest monizm elektryczny – mówił.

 

– Monizm elektryczny to zaspokajanie wszystkich potrzeb energetycznych. Dzisiaj mamy 3 rynki końcowe: rynek energii elektrycznej, rynek ciepła i rynek paliw transportowych. Wszystkie te rynki w kolejnych dekadach zostaną zastąpione energią elektryczną ze źródeł odnawialnych – dodał.

 

Popczyk podkreślił, że efekt osiągniemy tylko wtedy, jeżeli elektryfikację ciepłownictwa poprzedzimy pasywizacją budownictwa. Musimy radykalnie obniżyć zapotrzebowanie na ciepło do celów grzewczych i produkcji ciepłej wody.

 

– Technologie już mamy, a kolejne 30 lat można poświęcić na szukanie lepszych, bardziej efektywnych. W Polsce nie można było tego powiedzieć jeszcze 5 lat temu, dzisiaj technologię mamy. W ostatnich latach dokonał się skok rozwojowy w zakresie energetyki wiatrowej morskiej, to jest szokowa zmiana – ocenił Popczyk.

 

Na początku roku została uruchomiona morska farma wiatrowa 1200 MW. To jest równowartość elektrowni węglowej jak Ostrołęka.

 

– Mówi się, że mamy do czynienia ze źródłami niestabilnymi. Zawsze powtarzam, że te źródła są bardzo stabilne, tylko z wymuszoną produkcją. Umiemy prognozować pogodę, słońce i wiatr, więc są to źródła stabilne pod względem przewidywania. Chociaż mają niesympatyczny profil produkcji energetycznej – tłumaczył profesor.

 

Inaczej pracują elektrownie morskie, inaczej lądowe, a inaczej fotowoltaika. – Jeżeli połączymy te 3 źródła, to luk bez zasilania nie ma dużo. Mamy jeszcze elektrownie biogazowe, które służą do wypełnienia deficytów, kiedy źródła z wymuszoną produkcją nie gwarantują prądu – mówił Popczyk.

 

Zauważył, że dokonuje się rewolucja w zakresie akumulatorów i magazynowania energii. – Powstają wielkie programy rozwoju akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Okazuje się, że jest w nich wielki potencjał, który już jest wykorzystywany. Jeżeli dopuścimy mechanizmy rynkowe do gry, natychmiast szukają miejsc, gdzie są potrzeby i można wystawić technologię – mówił gość.

 

– Jeżeli będziemy mieć monizm elektryczny, otwiera się wielki potencjał zarządzania energią – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen: od 2018 r. wzrost cen ropy silnie przyspieszy

W perspektywie 5 lat należy spodziewać się wzrostu cen ropy naftowej, który początkowo będzie ...

Everything starts with a project

Creating circular economy requires cooperation between business, administration and the society. On the one ...

Ropa z USA jest brudna. Wiemy dlaczego

Dwie największe koreańskie rafinerie zrezygnowały z przerobu kupionej w USA ropy łupkowej.  Powodem jest zbyt ...

Będą sankcje USA wobec Wenezueli

Planowane ograniczania uderzą w wenezuelski eksport ropy – jedyne obecnie źródło dewiz reżimu prezydenta ...

Przez resztę wakacji będziemy tankować taniej

Już w tej chwili na niektórych stacjach za litr płacimy ok. 4 złotych. Nie ...

Walka ze smogiem: jak wybrać materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne mają różne charakterystyki i różne zastosowania. Warto starannie dobrać produkt do ocieplanego ...