Miliard ludzi bez dostępu do prądu

Fot. WWF

Świat energetyki charakteryzują głębokie dysproporcje. „Blisko miliard ludzi do dziś nie ma dostępu do energii elektrycznej”, podsumowuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

W najnowszym raporcie World Energy Outlook IEA eksperci piszą, że najwięcej ludzi bez prądu żyje w Afryce. Te 600 mln Afrykanów, którzy egzystują na południe od Sahary, wciąż wykorzystują tradycyjne paleniska i pochodnie jako jedyne źródła ciepła i światła.
Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to do 2030 r liczba Afrykanów bez dostępu do energii elektrycznej spadnie do 530 mln, by potem znów wzrosnąć do 600 mln. Przyczyną jest demografia w regionie, która wyprzedza rozwój infrastruktury energetycznej w Afryce.
Tak więc według prognoz IEA do 2030 r aż 36 proc. ludności Afryki żyjącej na południe od Sahary pozostanie bez prądu. Z nich trzy czwarte czyli ponad 400 mln ludzi żyje na terenach wiejskich.

 

A wind turbine stand on property/Bloomberg

Do 2030 r połowa ludzi bez dostępu do prądu będzie żyła w pięciu państwach afrykańskich – Demokratycznej Republice Konga, Nigerii, Ugandzie, Nigrze i Sudanie. Prądu nie mają też miliony mieszkańców wielu odległych rejonów Azji oraz wysp Oceanii.
IEA ostrzega, że przejście świata na odnawialne źródła energii nie będzie łatwe. W ciągu ostatnich 20 lat Azja posiadała 90 proc. wszystkich mocy opalanych węglem. Do tego elektrownie te mają potencjalnie długi okres eksploatacji.
Według ekspertów organizacji są trzy możliwości ograniczenia emisji z elektrowni węglowych: modernizacja za pomocą urządzeń do wychwytywania, wykorzystania i magazynowania CO2; współspalanie biomasy lub wcześniejsze zamykanie elektrowni węglowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja wydobywa ropę jak za czasów ZSRR

W styczniu tego roku wydobycie ropy naftowej przesz Rosję wróciło do poziomu sprzed rozpadu ...

Firmy będą więcej płacić za gaz ziemny

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Cykl się kończy, kupuj surowce Dojrzałe ...

Towards sustainable agriculture

World resources are shrinking. Today’s waste could become a recyclable material tomorrow. The main ...

PGNiG prognozuje wzrost wydobycia

Do 2021 r. koncern zamierza o kilkanaście procent zwiększyć ilości gazu ziemnego i ropy ...

Orlen złożył do KE formalny wniosek o przejęcie Lotosu

W dokumentacji określono założenia przyszłej transakcji oraz opisano działalność stron i przedstawiono argumentację dotyczącą ...

Ruszył carsharing Energi w Trójmieście

Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów elektrycznych. Cena za wypożyczenie auta waha się ...