PGE z kredytem odnawialnym na ponad 4 mld zł

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna pozyskała czteroletni kredyt odnawialny na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum międzynarodowych banków.

Pieniądze pójdą na sfinansowania inwestycji największej grupy energetycznej w kraju do 2020 r. (m.in. rozwój i modernizację aktywów energetycznych, ciepłowniczych i dystrybucyjnych), a także na refinansowanie zobowiązań finansowych.
W skład bankowego konsorcjum udzielającego kredytu PGE wchodzą Santander Bank Polska, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Intesa Sanpaolo i MUFG Bank.
Przypomnijmy, że plan inwestycyjny na lata 2016-2020 zakłada wydatki na poziomie 34 mld zł. Jak stwierdził Henryk Baranowski prezes PGE, choć grupę nadal stać na finansowanie istotnej części wydatków na rozwój z działalności bieżącej (przychodów ze sprzedaży, to przy realizacji strategii musi tez posiłkować się źródłami zewnętrznymi.
– Naszym celem jest budowanie i utrzymanie zadłużenia o zróżnicowanej strukturze pozwalającej na elastyczne zarządzanie kosztem finansowania i to się udaje. Pozyskujemy finansowanie w postaci kredytów w bankach komercyjnych oraz programów obligacyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jak również w formie finansowania preferencyjnego – stwierdził Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych w PGE.
Zgodnie z warunkami umowy, PGE zobowiązuje się do utrzymania wskaźnika skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanego zysku EBITDA na poziomie nie wyższym niż 4:1 (w przypadku posiadania przez PGE oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym tzn. BBB- lub wyższym przyznanej przez S&P lub Fitch bądź Baa3 lub wyższym przyznanej przez Moody’s) lub nie wyższym niż 3,5:1 (w przypadku, gdy PGE nie będzie posiadało oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym).
Kredyt nie jest zabezpieczony na majątku PGE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazociąg wspólnych interesów

Projekt Baltic Pipe – strategiczny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jest ...

W wakacje na stacjach zapłacimy więcej

Ceny ropy, a więc i paliw, znów idą w górę. Wystarczyły zapowiedzi Arabii Saudyjskiej, ...

Kuwejt ma nowe złoże ropy i gazu

Emirat Kuwejtu poinformował o odkryciu nowego złoża ropy naftowej i gazu na zachodzie kraju. ...

Państwowe spółki planują energetyczne przejęcia

Do zwiększenia udziałów w rynku ciepłowniczym szykuje się już nie tylko Polska Grupa Energetyczna, ...

O sukcesie połączenia zdecydują szczegóły

Specjaliści z Instytutu Staszica uważają, że lista potencjalnych korzyści wynikających z zapowiedzianej kilka miesięcy ...

Estonia dostarczy nam gaz i prąd

Estońska państwowa firma energetyczna Eesti Energia zawarła pierwsze umowy na dostawy energii na polskim ...