Chińczycy mieszają w paliwie jądrowym na Ukrainie

Koncern z Chin chce odkupić od Rosjan udziały w zawieszonym wspólnym rosyjsko-ukraińskim projekcie budowy zakładów paliwa jądrowego na Ukrainie.

Nieprawdą okazała się informacje ukraińskiej prasy, jakoby minister energetyki Ihor Nasalik wysłał do szefa rosyjskiego koncernu Rosatom Kiriła Komarowa pismo proponujące rozmowy w Brukseli o wspólnej budowie zakładów paliwa jądrowego na Ukrainie.
Rozmowy miały się odbyć tuż po poniedziałkowym szczycie Unia-Ukraina, ale dziś tak Rosatom jak i resort energetyki Ukrainy zdementowały informację. Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że otrzymało od chińskiego koncernu China Nuclear Energy Industry Corporation (CNEIC) propozycję trójstronnych rozmów Chiny-Rosja-Ukraina. Chińczycy są zainteresowani odkupieniem od Rosatomu udziału w firmie TWEL w projekcie budowy zakładów paliwa jądrowego na Ukrainie.
To efekt rozmów Kijowa z potencjalnymi inwestorami zawieszonego po aneksji Krymu projektu rosyjsko-ukraińskiego. Rozmowy zostały przeprowadzone w latach 2015-2016 m.in. z CNEIC. Teraz strony zakładają, że Chińczycy wykupią wszystkie akcje Rosjan i zapewnią całkowite finansowanie budowy.
W 2011 r ukraiński koncern „Paliwo jądrowe” i spółka Rosatomu – TWEL produkująca paliwo jądrowe, podpisały umowę o wzniesieniu zakładów i produkcji paliwa na potrzeby ukraińskich elektroni atomowych. Jak przypomina agencja Unian, rada ministrów Ukrainy nie zatwierdził projektu ani jego współfinansowania. W 2015 r przerwał prace nad nim.
Po całkowitym zamknięciu Czarnobyla Ukraina na cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, w tym największą w Europie – Zaporoską (6 GW mocy) . Dostarczają one ponad połowę energii elektrycznej potrzebnej Ukrainie.
Obecnie głównymi dostawcą paliwa jądrowego dla Ukrainy jest USA. Amerykanie zajmują powoli miejsce Rosjan w energetyce Ukrainy. W połowie roku 2017 już 55 proc. potrzebnego ukraińskim reaktorom paliwa, było dostarczane przez amerykańsko-japoński koncern Westinghouse. Rosyjski Rosatom, przez dziesięciolecia mający tu wyłączność, teraz zapewnia 45 proc. zapotrzebowania.
Szef Westinghouse Danny Roderick powiedział wtedy, że jego firma jest gotowa do zaopatrzenia w paliwo wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie. W ukraińskim Energoatomie chcą w 2018 r, by co najmniej jeden reaktor pracował wyłącznie na paliwie Westinghouse. Paliwo koncernu jest produkowane w zakładach w Szwecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szacunki wyników Enei i Bogdanki

Po trzech kwartałach wynik EBITDA grupy Enea zwiększył się o 6,6 proc., do prawie ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

Enea ma umowę na kupno elektrowni Połaniec

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia ...

Łotewskie firmy płaczą na Nord Stream 2

Dwie łotewskie firmy wystąpiły do rządu o odszkodowanie za straty, która poniosły w wyniku ...

Polimex bez szans na kontrakt w Ostrołęce

Kurs Polimeksu-Mostostalu spada od początku poniedziałkowej sesji ok. 8,5 proc. Budowlana spółka nie ma ...

Polska bramą dla amerykańskiego LNG

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się ...