Reklama
Rozwiń

PSE będzie miało własną elektrownię? "Analizy trwają"

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) rozważają budowę własnego źródła wytwórczego — poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister klimatu i środowiska, Maciej Bando.

Publikacja: 30.03.2024 11:08

PSE będzie miało własną elektrownię? "Analizy trwają"

Foto: Bloomberg

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej w odpowiedzi na interpelację poselską przekazał, że zgodnie z otrzymanymi wyjaśnieniami ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), operator systemu przesyłowego (OSP) rozważa budowę własnego źródła wytwórczego, m.in. dla zapewnienia w najbliższych latach dodatkowej mocy dyspozycyjnej w celu zachowania kryteriów bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego.

Jak wynika z odpowiedzi wiceministra, realizacja własnych zasobów mocy OSP jest planowana w latach 2024-2029.

Dodatkowa moc dyspozycyjna

Zgodnie z przedstawionym do konsultacji przez PSE planem rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2034 r. w najbliższych latach wymagane jest zapewnienie dodatkowej mocy dyspozycyjnej, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego. Dodano, że realizacja tego celu jest możliwa m.in. poprzez budowę nowych, sterowalnych, źródeł wytwórczych lub magazynów energii elektrycznej.

W interpelacji zwrócono uwagę, że podstawowym mechanizmem zapewniającym odpowiedni poziom dostępnych mocy dyspozycyjnych w KSE (Krajowy System Elektroenergetyczny) jest funkcjonujący od 2018 roku rynek mocy. – W ramach tego mechanizmu realizowane są przez podmioty zewnętrzne inwestycje w zasoby wytwórcze, niemniej jednak obserwowane tempo przyrostu nowych mocy może nie być wystarczające dla zrównoważenia wzrostu zapotrzebowania na moc oraz dla odtwarzania mocy dyspozycyjnych, wycofywanych źródeł wytwórczych zasilanych węglem kamiennym i węglem brunatnym – zwrócono uwagę.

Zasada rozdziału przesyłu od produkcji

Zgodnie z przyjętymi przez PSE scenariuszami analizowana jest budowa źródła wytwórczego (jednego albo kilku) opalanego gazem lub paliwem płynnym, bazującego na turbinie gazowej lub zespole silników tłokowych o łącznej mocy ok. 500 MW. Alternatywą jest budowa bateryjnego magazynu energii elektrycznej lub kilku takich magazynów o analogicznej mocy, choć o pojemności pozwalającej na co najmniej 8 godz. pracy z mocą osiągalną.

Co do zasady, operator systemu przesyłowego nie może mieć własnych źródeł produkcyjnych zgodnie z zasadą rozdziału przesyłu od produkcji ujętą w trzecim pakiecie energetycznym UE. Inni operatorzy np. w Finlandii mają jednak takie elektrownie, udało się im bowiem obejść regulacje i skorzystać z luk prawnych. PSE rozważa mechanizmy z innych krajów UE. 

Elektroenergetyka
Miliardy na sieci z KPO na uniknięcie blackoutu
Elektroenergetyka
Polacy nie wiedzą, ile zużywają prądu. Zaskakujące wyniki badania URE
Elektroenergetyka
Blackout w Hiszpanii: operator sieci wini elektrownie, a rząd operatora
Elektroenergetyka
Wiadomo, co spowodowało blackout w Hiszpanii. Kto odpowiada za ten błąd?
Elektroenergetyka
PGE odnotowała rekordowy kwartał. Zaskakuje wytwarzanie
Elektroenergetyka
Monopol na rynku prądu maleje