Spółka dostarczająca prąd Energijos tiekimas, wchodząca w skład litewskiego holdingu państwowego Lietuvos energija, wchodzi na polski rynek. Firma otworzyła swoją spółkę-córkę Geton Energy.

– Polska to wielki, płynny rynek. W handlu detalicznym sprzedaje się tam sześć razy więcej prądu niż we wszystkich republikach nadbałtyckich. Mamy nadzieję, że to sąsiednie państwo będzie naszym mostem do dalszej ekspansji także na inne rynki Europy Środkowej – stwierdził w spacjalnym komunikacie Vidmantas Saletis prezes Energijos tiekimas.

Według Litwina, Polska rocznie potrzebuje 15 razy więcej prądu niż Litwa, ale konkurencja na polskim rynku jest mniejsza, aniżeli w krajach skandynawskich.

Litewska firma ma już doświadczenie w konkurowaniu na sąsiednich rynkach, choć dużo mniejszych niż polski. Od 2013 r obecna jest w Estonii i na Łotwie. Od 2016 r weszła na giełdę Nasdaq Commodities, a w październiku jest też na parkiecie Intercontinental Exchange.

W Polsce działa też estońska grupa energetyczna Eesti Energia. Teraz plany estońskiej firmy co do Polski rosną. Niebawem pojawi się u nas spółka-córka Enefit, która zajmuje się dostawami prądu i gazu.