Ministerstwo energetyki Rosji i operator energetyczny Inter RAO informuje o „całkowitym wstrzymaniu przesyłu prądu do Chin”. Na Dalekim Wschodzie padło zasilanie pięciu linii wysokiego napięcia w Chabarowskim Kraju, w tym linii dostarczającej prąd z Rosji do Chin.

Musiały zostać wyłączone dwa bloki energetyczne elektrowni wodnych – Zejskiej na rzece Zieja w obwodzie amurskim oraz Burejskiej na rzece Bureja – największa na Dalekim Wschodzie. Stanęły też turbiny Błagowieszczańskiej elektrociepłowni – największej na Syberii.

Spadek napięcia w sieciach spowodował wstrzymanie ruchu pociągów od Zabajkala po Chabarowsk. Opóźnienia sięgają wielu godzin. Służby serwisowe cały czas pracują, jednak na Dalekim Wschodzie linie energetyczne znajdują się najczęściej na bezludnych trudno dostępnych terenach. Co do przyczyn, to oficjalnej wersji jeszcze nie ma. Nieoficjalnie eksperci wskazują na upały, które w tym roku uderzyły na Rosję. W ubiegłym tygodniu upał na Kubaniu spowodował awarię mostu energetycznego, którym energia elektryczna płynie na Krym.