Anety Wieczerzak – Krusińska, dziennikarka Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz „Rzeczpospolitej” otrzymała główną nagrodę w drugiej edycji konkursu dla mediów „Platynowy Megawat” organizowanym z inicjatywy Towarowej Giełdy Energii. Tym samym została Dziennikarzem Roku 2015. Otrzymała też wyróżnienie za najlepszy materiał prasowy dotyczący rynku energii elektrycznej pt. „Nadciąga rewolucja w energetyce”. Z kolei Tomasz Furman dziennikarz Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz „Rzeczpospolitej” otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację dotyczącą rynku gazu pt. „Konieczność dywersyfikacji dostaw hamuje rozwój rynku gazu”.

W konkursie nagrodzono też dwójkę dziennikarzy portalu WysokieNapiecie.pl – Rafała Zasunia i Bartłomieja Derskiego, oraz Magdalenę Kuffel z portalu branżowego PEM-Analytics.com.

– Pragniemy wspierać dziennikarzy i media, które w sposób obiektywny regularnie edukują i przekazują informacje na temat konkurencyjności polskiej gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zasad funkcjonowania rynków energii, gazu i praw majątkowych. Czujemy się odpowiedzialni za kształt tych rynków, dlatego we współpracy z partnerami chcemy promować rzetelne i konsekwentne dziennikarstwo, które w przypadku energetyki wymaga nie tylko wiedzy specjalistycznej, ale także umiejętności przekazania jej czytelnikom, widzom i słuchaczom – powiedział Ireneusz Łazor, prezes TGE.

Towarowa giełda zainicjowała przedsięwzięcie „Platynowe Megawaty”, aby dać początek szerszej debacie publicznej na temat funkcjonowania rynków energii elektrycznej, gazu oraz praw majątkowych. Plebiscyt ma na celu również popularyzację dziennikarstwa, które krytycznie i rzetelnie opisuje proces liberalizacji sektora energetycznego. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji konkursu wyróżnienie za najlepszą publikację dotyczącą rynku gazu również otrzymał Tomasz Furman.