Europa porzuca węgiel na korzyść gazu. Polska się ociąga

W drugim kwartale br. Europa zredukowała zużycie węgla o 16 proc., za to zużycie gazu wzrosło o 39 proc. Polska energetyka idzie za tym trendem, choć z ociąganiem.

Publikacja: 07.10.2019 21:46

Europa porzuca węgiel na korzyść gazu. Polska się ociąga

Foto: Bloomberg

Oddany właśnie do użytku gazociąg do Elektrociepłowni Żerań pozwoli obniżyć zużycie węgla o 64 proc. – To o 17 tys. wagonów węgla mniej – mówił w ubiegłym tygodniu prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, podsumowując znaczenie inwestycji dla PGNiG Termika, spółki gazowego giganta.

Czytaj także: Pierwszy gazociąg w strategicznej inwestycji Gaz-Systemu zakończony

Ta właśnie inwestycja w najwierniejszy sposób oddaje trend, który w uderzający sposób odzwierciedlił się w unijnych statystykach: Europa w szybkim tempie porzuca węgiel na korzyść gazu.

„Podczas gdy ogólnounijna produkcja elektryczności w oparciu o węgiel spadła o 16 proc. w II kwartale 2019 r. (w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku), produkcja w oparciu o gaz podskoczyła o 39 proc.” – czytamy w publikacji „Quarterly Report On European Electricity Markets 2Q 2019″. W czerwcu zużycie węgla było najniższe, odkąd zaczęto zbierać dane na ten temat, co zresztą przełożyło się też na 22-procentowy spadek importu węgla spoza UE. Jednocześnie cena uprawnień do emisji CO2 miała wzrosnąć o 20 proc., co nadawało całemu procesowi dynamiki.

Z raportu wynika też, że w większości krajów UE zapotrzebowanie na prąd spada. Polska na tym tle należy do wyjątków – u nas zapotrzebowanie w analizowanym okresie wzrosło o 1 proc. w porównaniu z II kwartałem 2018 r. Polski prąd jest też stosunkowo drogi: średnia cena w kontraktach hurtowych sięgnęła w tym czasie 56,4 euro/MWh, a bywały i takie dni, gdy dobijała poziomu 70 euro/MWh. W Europie drożej jest tylko w Grecji i na Malcie (odpowiednio: 65,5 i 63,9 euro/MWh).

Te czynniki w oczywisty sposób popychają do zmian całe krajowe rynki, również polski. – Trend jest oczywisty, ale nie wynika z oddawania nowych inwestycji. To operacja na istniejącej infrastrukturze, znacznie większe wykorzystanie istniejących już elektrowni i zakładów gazowych – podkreśla prof. Władysław Mielczarski, ekspert Politechniki Łódzkiej. – O nowych inwestycjach na razie nie ma mowy, popyt na nowe turbiny wręcz spadł i ich producenci mają niemałe kłopoty – wskazuje. Fala unosi za to firmy energetyczne takie jak niemiecki Uniper: koncern oparty na gazie kilka lat temu miał kłopoty finansowe, dziś zdaje się stawać na nogi.

– Tendencja do zastępowania węgla gazem jest widoczna również w ciepłownictwie systemowym – uzupełnia Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Najbliższe lata będzie charakteryzować najszybsza od wielu lat zmiana struktury nośników: w 2002 r. węgiel stanowił ok. 82 proc. zużywanego surowca, podczas gdy gaz – 3,7 proc. W 2018 r. ta struktura zmieniła się niewiele: do 72,5 proc. węgla i 8,6 proc. gazu. Za to na przestrzeni najbliższych lat można się spodziewać nawet 20-procentowego – a może i więcej – spadku udziału węgla na rzecz gazu – szacuje.

Czytaj także: Gazprom pod ścianą. Musi dogadać się z Ukrainą

W tym kierunku ruszają najwięksi gracze. – Wystarczy spojrzeć na rynek – wskazuje Szymczak. – Planowane są wyłączenia bloków energetycznych opalanych węglem w elektrowniach Dolna Odra (PGE), Łaziska, Łagisza, Siersza, Stalowa Wola (Tauron), Adamów (ZE PAK) czy Połaniec (Enea). To samo w sektorze elektrociepłowniczym: EC Gdynia, EC Elbląg, EC Żerań, EC Bydgoszcz, EC Pruszków, EC Kalisz – żeby wymienić kilka. I znów, jeżeli chodzi o małe przedsiębiorstwa, dysponujące mocami rzędu 1–50 MW – wskazuje.

Jak daleko mogą pójść zmiany? Wygląda na to, że w Polsce niezbyt daleko: według rządowej strategii PEP2040 w 2040 r. gaz ma stanowić 13 proc. miksu energetycznego (kolejne 15 proc. to Kogeneracja, w której gaz może – ale nie musi – odgrywać pewną rolę). To wciąż mniej niż węgiel (22 proc. w 2040 r.). Choć teraz pędzimy za europejskim trendem, to już wiemy, że zbyt daleko tą drogą nie pójdziemy.

Elektroenergetyka
Kolejny trup w orlenowskiej szafie. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP