Tauron zainwestuje 1 mld zł w obszarze wydobycia węgla

W ciągu najbliższych czterech lat grupa Tauron wyda ok. 1 mld zł na inwestycje w obszarze górnictwa węgla kamiennego. Po ich zakończeniu ok. 70 proc. węgla zużywanego przez grupę ma pochodzić z własnych źródeł – poinformował w niedzielę prezes grupy Filip Grzegorczyk.

Publikacja: 04.12.2016 15:42

Tauron zainwestuje 1 mld zł w obszarze wydobycia węgla

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

„Grupa Tauron przewiduje w perspektywie roku 2020 przeznaczenie 1 mld zł na inwestycje w górnictwie. Chcemy, by Tauron Wydobycie zapewniał 70 proc. zapotrzebowania grupy Tauron na paliwa” – powiedział prezes podczas niedzielnych obchodów Barbórki w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Sobieski w Jaworznie. Ocenił, że górnictwo ma zapewnioną dobrą przyszłość w grupie energetycznej Tauron.

W 2015 r. grupa pozyskiwała z własnych źródeł ok. 40 proc. zużywanego węgla.

W uroczystościach barbórkowych w Jaworznie wzięła udział premier Beata Szydło, która oceniła, że spółka Tauron Wydobycie to udany przykład połączenia górnictwa i energetyki.

„Ten program łączenia górnictwa i energetyki zaczyna się doskonale sprawdzać, i widać to szczególnie właśnie tutaj w Tauronie. Podjęto decyzje o połączeniu zakładów górniczych Brzeszcze, Sobieski i Janina; dzisiaj możemy powiedzieć, że ten projekt jest już w pełni spełniony, ponieważ 1 grudnia dołączył (do spółki Tauron Wydobycie – PAP) już zakład górniczy Brzeszcze” – powiedziała premier.

„To też nie była łatwa decyzja. Ale dzisiaj możemy powiedzieć z satysfakcją, że grupa Tauron i Tauron Wydobycie zaczynają być firmą, która ma niezwykłe perspektywy rozwojowe, która jest grupą rozwojową, perspektywiczną i przede wszystkim bezpieczną dla tych wszystkich, którzy podejmują w niej pracę” – dodała szefowa rządu, oceniając, że droga przyjęta przez Tauron Wydobycie jest dobra dla polskiego górnictwa.

Prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk wskazał na potrzebę maksymalizowania poziomu wydobycia przy zachowaniu dyscypliny kosztowej. „Musimy zwiększać wydobycie i kontrolować koszty. Musimy prowadzić dialog ze stroną społeczną w oparciu o partnerskie zasady” – powiedział prezes.

Grzegorczyk przypomniał, że tegoroczna Barbórka odbywa się w zaledwie kilka dni po integracji zakładu górniczego Brzeszcze z całą spółką, co było wyzwaniem dla firmy.

Przejęta w końcu ubiegłego roku przez grupę Tauron kopalnia Brzeszcze, działająca dotąd jako samodzielna firma pod nazwą Nowe Brzeszcze, z początkiem grudnia stała się częścią spółki Tauron Wydobycie. Tym samym Tauron skupił swoje aktywa wydobywcze w jednym podmiocie. Oprócz nabytej w ubiegłym roku od Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Brzeszcze, do spółki Tauron Wydobycie należą również kopalnia Janina w Libiążu i kopalnia Sobieski w Jaworznie.

W przyjętej na początku września br. nowej strategii grupy Tauron zapisano, że do 2020 r. wartość nakładów na inwestycje w segmencie wydobycia wyniesie ok. 1,3 mld zł. Strategia zakłada m.in. kontynuację budowy poziomu 800 m w zakładzie górniczym Janina w Libiążu (do 2020 r.), budowę szybu Grzegorz (do 2023 r.) w zakładzie górniczym Sobieski oraz inwestycje zwiększające efektywność kopalni Nowe Brzeszcze. Realizowane będą projekty służące uruchomieniu ścian, gwarantujące ciągłą i bezawaryjną pracę zakładów oraz koncentrację wydobycia.

Prezes spółki Tauron Wydobycie Zdzisław Filip poinformował w niedzielę, że wartość programu inwestycyjnego dla kopalni Brzeszcze na lata 2016-2025 to ponad 500 mln zł, budowa poziomu 800 m w kopalni Janina to koszt 517 mln zł, a budowa nowego szybu Grzegorz wraz z infrastrukturą i wyrobiskami towarzyszącymi w kopalni Sobieski – ponad 550 mln zł.

„Jestem przekonany, że pieniądze zainwestowane w obszar wydobycie przez Tauron Polska Energia w dłuższym horyzoncie czasowym przyniosą wymierne efekty ekonomiczne dla grupy” – ocenił Filip. Premier Beata Szydło wskazała natomiast, że budowa szybu Grzegorz oznacza dla Jaworzna i kopalni Sobieski „wielką przyszłość”.

„To nie są już zapowiedzi, to nie są deklaracje; to są fakty, które dzieją się na naszych oczach” – dodała premier, mówiąc o budowie nowego szybu oraz innych inwestycjach spółki Tauron Wydobycie. „To daje dobrą perspektywę dla rozwoju branży” – powiedziała premier.

W ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie grupy Tauron wyprodukowały 4,2 mln ton węgla, ponad 20 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrost wynika głównie z uruchomienia produkcji w Brzeszczach, w tym uruchomienia w tym zakładzie nowej ściany wydobywczej. Sprzedaż węgla wyniosła 4,1 mln ton, co oznacza wzrost o 12 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015 r.

Jak podał w niedzielę prezes Filip, w całym 2016 r. kopalnie wchodzące w skład spółki Tauron Wydobycie wyprodukują łącznie 6 mln 477 tys. ton węgla i wykonają ponad 23 km robót przygotowawczych. Prezes zapewnił, że problemy ze sprzedażą węgla na rynku spółka rekompensuje racjonalizacją i ograniczeniem kosztów, z zachowaniem nadrzędnej zasady, jaką jest bezpieczeństwo pracy.

W trzecim kwartale br. kopalnie grupy wypracowały dodatni wynik na poziomie EBITDA w wysokości 33 mln zł. „Było to możliwe dzięki wysokiemu poziomowi wydobycia i sprzedaży, utrzymywaniu dyscypliny kosztowej oraz podejmowanym działaniom w zakresie poprawy efektywności” – podała w minionym tygodniu spółka. Realizowany w obszarze Wydobycie program poprawy efektywności powinien dać ponad 250 mln zł oszczędności w latach 2016-2018.

Grupa Tauron, do której należy spółka Tauron Wydobycie, to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej – spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

„Grupa Tauron przewiduje w perspektywie roku 2020 przeznaczenie 1 mld zł na inwestycje w górnictwie. Chcemy, by Tauron Wydobycie zapewniał 70 proc. zapotrzebowania grupy Tauron na paliwa” – powiedział prezes podczas niedzielnych obchodów Barbórki w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Sobieski w Jaworznie. Ocenił, że górnictwo ma zapewnioną dobrą przyszłość w grupie energetycznej Tauron.

W 2015 r. grupa pozyskiwała z własnych źródeł ok. 40 proc. zużywanego węgla.

Pozostało 92% artykułu
Elektroenergetyka
Awaria siłowni jądrowej w Rosji. Południe kraju bez prądu
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Elektroenergetyka
Koniec BRELL. Rosja i Białoruś zostają same z nadmiarem prądu
Elektroenergetyka
Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy
Elektroenergetyka
Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy
Elektroenergetyka
Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje