Głównym celem podpisanej umowy jest, jak wskazuje Tauron w komunikacie, optymalne wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego uczelni oraz potencjału i pozycji spółek należcych do energetycznej grupy. Obie strony liczą, że współpraca przyniesie korzyści zarówno dla studentów, kadry Uniwersytetu Śląskiego, jak i dla pracowników spółki Tauron.

Na mocy porozumienia studenci oraz absolwenci uczelni będą mieli możliwość odbywania staży i praktyk w spółkach. Z kolei pracownicy Tauron będą mogli uczestniczyć w studiach podyplomowych, seminariach czy konferencjach organizowanych przez uczelnię.

– Współpraca przemysłu ze środowiskiem naukowym jest jednym z kluczowych elementów w budowaniu silnej gospodarki. Z tego względu Grupa TAURON prowadzi liczne projekty i inicjatywy wspólnie z uczelniami wyższymi, których profil nauczania jest zbieżny z profilem działalności naszej Grupy. Cieszymy się, że dziś do grona naszych akademickich partnerów formalnie dołączył Uniwersytet Śląski – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Współpraca z otoczeniem biznesowym jest niezwykle ważna i przynosi wymierne korzyści obu stronom. Uczelnia oferuje przede wszystkim wyniki innowacyjnych prac naukowych oraz profesjonalną kadrę, a przedsiębiorca, budując swoją przewagę konkurencyjną, potrzebuje rozwiązań gotowych do wdrożenia oraz wykształconych specjalistów. Z Grupą TAURON współpracujemy już bardzo długo i cieszymy się, że dziś oficjalnie naszym partnerem stała się tak ważna dla polskiej gospodarki Grupa – wyjaśnia prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

To kolejna umowa o współpracy z uczelnią wyższą, którą Tauron podpisał w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku spółka zawarła podobne porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach, w lutym tego roku – z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, natomiast w maju – z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.