Współpraca kluczowa dla klimatu

Międzynarodowe koncerny, ale i instytucje państwowe mogą wiele zrobić, by zachęcić
konsumentów do bardziej zrównoważonego trybu życia.

Publikacja: 12.12.2018 11:44

Współpraca kluczowa dla klimatu

Foto: energia.rp.pl

O wkładzie firm w walkę o czystsze powietrze i konieczności współpracy przedsiębiorstw z różnych sektorów z całego świata na rzecz ochrony klimatu rozmawiali eksperci podczas debaty „Biznes na rzecz globalnego dobra”, która odbyła się w ramach COP24 w Katowicach.

Przykłady działań

Uczestnicy debaty mówili o działaniach swoich organizacji dotyczących ochrony klimatu.
– Zdecydowałem ostatnio, że Instytut zrezygnuje z samochodów, a będziemy korzystać z komunikacji publicznej i taksówek. To innowacyjny krok na tle instytucji publicznych w Polsce. Nasza może nie jest duża, liczy 50 osób, ale to nasz wkład w ochronę klimatu – deklarował Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
– A mówiąc w szerszym ujęciu – rząd przedstawił ONZ działania i plany dotyczące SDGs (Sustainable Development Goals, Cele Zrównoważonego Rozwoju – red.). I są one ważne dla polityków zajmujących się sprawami przedsiębiorców – dodał Piotr Arak.
– Ale musimy działać odpowiedzialnie. Przemysł i całą gospodarkę obciąża bagaż czasów komunizmu, zatem jej przekształcanie musi się odbywać inaczej niż gospodarek zachodnich. Oznacza to także inny miks energetyczny. I musimy przy tym pamiętać o ludziach i cenach energii dla nich – podkreślał prezes PIE.

– Philips jest przez wiele osób kojarzony z dobrami konsumenckimi, takimi jak golarki lub suszarki, ale jesteśmy także firmą, która skupia swoje działania wokół technologii medycznych i rozwiązań w tym obszarze, które towarzyszą człowiekowi na wszystkich etapach związanych z dbaniem o zdrowie, począwszy od zdrowego stylu życia i profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie aż po rehabilitację i opiekę w środowisku domowym – mówił Reinier Schlatmann, prezes Philipsa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Dla nas, jako firmy działającej na skalę międzynarodową, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju są kluczowe, uważamy też, że są one jednym z obowiązków przemysłu, bo każda z firm powinna mieć swój udział w tworzeniu lepszego i zdrowszego świata. W Philipsie postawiliśmy sobie za cel poprawę życia 3 miliardów ludzi rocznie do 2025 r. – mówił Reinier Schlatmann.

– W 2016 r. wdrożyliśmy program zrównoważonego rozwoju „Healthy people, sustainable planet” („Zdrowi ludzie i zrównoważona planeta”), w ramach którego do 2020 r. chcemy stać się firmą zeroemisyjną w działalności operacyjnej. Jesteśmy przekonani, że fundamentalne znaczenie dla zrównoważonej przyszłości ma także gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), która pozwala na zmniejszenie zużycia surowców – podkreślił Reinier Schlatmann.
– Dlatego będziemy aktywnie dążyć do tego, by przekonać naszych partnerów, tj. na przykład szpitale, do nowych rozwiązań polegających na przetwarzaniu i odnawianiu używanego sprzętu. W efekcie do 2020 r. z GOZ ma pochodzić 15 proc. naszych przychodów – wymieniał przedstawiciel Philipsa.

Jesteśmy w punkcie zwrotnym
Karol Gobczyński, menedżer ds. klimatu i energii w Ikei, wskazał, że świat jest w punkcie zwrotnym i nie ma już miejsca na kompromisy. Firmy powinny wziąć odpowiedzialność za wielkie wyzwania, a jednym z nich są zmiany klimatyczne.
– Z racji naszych produktów jesteśmy blisko ludzi w ich domach i staramy się dbać o ich zdrowe i zrównoważone życie. Jako Ikea zobowiązaliśmy się do 2030 r. do większej redukcji emisji gazów cieplarnianych, niż emituje nasz cały łańcuch wartości – podkreślał Karol Gobczyński.
Przedstawiciel Philipsa zwrócił także uwagę na konieczność międzysektorowej współpracy koncernów dla realizacji celów ochrony klimatu.
– Staramy się być blisko naszych partnerów, konsumentów, a także pacjentów. W tym celu współpracujemy także z instytucjami naukowymi oraz interesariuszami publicznymi. Uważam, że tego typu partnerstwo jest fundamentalne dla działań na rzecz poprawy wspólnej przyszłości – podkreślił Reinier Schlatmann. ©℗

COP24 Walka o klimat
Kurtyka: Katowickie porozumienie przejdzie do historii
COP24 Walka o klimat
Od błękitnego paliwa do czystego powietrza
COP24 Walka o klimat
Możemy planować dekarbonizację energetyki
COP24 Walka o klimat
Inspirujemy do lepszego budownictwa
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10