Każdy z nas może przeciwdziałać zmianom klimatycznym, które pomogą zatrzymać globalne ocieplenie. Podstawą jest edukacja i proces małych kroków, który zaczniemy we własnym domu. O tym, że to możliwe, przekonywali goście trzydniowego Klimatycznego Festiwalu Filmowego, który odbywał się przy okazji COP24 w Katowicach.
W trakcie festiwalu swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagadnień związanych z ochroną klimatu dzielili się m.in. przedstawiciele biznesu i świata nauki.
Siła w konsumentach
– Ikea jest pionierem zmian, które pozytywnie wpływają na środowisko. Zaczynając od siebie, chcemy dać impuls miliardowi osób w ich codziennym życiu, jak to zrobić. Dlaczego? Bo jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy, tym bardziej że działania ochrony środowiska nie są wystarczające. Dlatego musimy i chcemy się z tym zmierzyć. Uważamy też, że tym ważniejsza jest odpowiedzialność za czyny – tłumaczył prezes Jesper Brodin.
Ikea jest firmą o długiej tradycji dbania o środowisko, jeszcze zanim kraje UE wprowadziły ideę zrównoważonego rozwoju. Najpierw wprowadziła płaskie opakowania, palety, potem zaczęła wymieniać oświetlenie na LED. Ikea chce już w 2020 r. być samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję i zużycie energii.