Rząd przemyślał 4 lata walki ze smogiem. "Czyste powietrze" w nowej odsłonie

Sztandarowy program rządu czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze.

Publikacja: 04.12.2022 21:00

Szacuje się, że smog w Polsce przyczynia się w do śmierci ok. 45 tys. osób rocznie, ale są też szacu

Szacuje się, że smog w Polsce przyczynia się w do śmierci ok. 45 tys. osób rocznie, ale są też szacunki mówiące nawet o 100 tys.

Foto: Adobe Stock

Jak alarmowaliśmy wielokrotnie na naszych łamach – ostatni raz ledwie tydzień temu – program „Czyste powietrze” w swojej dotychczasowej postaci okazał się mało skuteczny w poprawie jakości powietrza, którym oddychamy. Okazuje się, że presja i argumenty odnoszą skutek: jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, rząd planuje restart programu.

Zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy.

Czytaj więcej

„Czyste powietrze” czeka nowe rozdanie w walce ze smogiem

Więcej środków

Na nowe otwarcie nie powinniśmy czekać długo. Konferencja, na której resort klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawią zmiany, odbędzie się – jak wynika z naszych informacji – 14  grudnia.

Jak się dowiadujemy, podniesiony zostanie próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. Zwiększone zostaną maksymalne kwoty dotacji – w związku z inflacją. Dla zamożniejszych pojawi się też „usprawniona” ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Dotąd nie działało to dobrze: zawarto jedynie 3,2 tys. umów.

Co najważniejsze, program w nowej odsłonie ma oferować znacząco większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/mkw. lub o minimum 40 proc. Jednocześnie wraz z wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW pracuje nad uproszczeniem procesu rozliczeń.

Potrzeba zmian

Obecnie weryfikacja wniosków trwa zbyt długo. Barierą jest nadmiar dokumentacji, którą trzeba przedstawić. Podobnie z fakturami. – Nie jest to problem braku ludzi, ale zbyt dużej dowolności urzędniczej i braku spójnej wykładni przy ocenie wniosków. To ma się zmienić wraz z wprowadzaną reformą programu – dowiadujemy się ze źródeł bliskich rządowi.

Były pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze” Bartłomiej Orzeł przypomina, że od 2021 r. trwały prace nad podwyższeniem kwot – po pandemii, podczas boomu budowlanego, skok cen materiałów budowlanych sprawił, że dotacje rozjechały się z realiami. – Agresja Rosji na Ukrainę i jej skutki pokazały nam, że kwestia efektywności energetycznej jest fundamentalna. Musimy zacząć oszczędzać każdy rodzaj energii i paliwa, a nieocieplone domy są wampirem energetycznym, który pożera miliony ton węgla oraz metry sześcienne gazu rocznie – mówi Orzeł.

Co2
Kogeneracją w emisję CO2? Dane Taurona wskazują na spadek emisji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Co2
Wkrótce skończą się zaległości w "Czystym Powietrzu"? Jest deklaracja ministerstwa
Co2
Polska nie ucieknie od szybkiej redukcji emisji CO2
Co2
Na co poszły miliardy z uprawnień do emisji CO2? Uciekają środki na transformację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
energia
Miliardy z uprawnień do emisji CO2 trafiły do budżetu. W ciągu dekady to ponad 100 mld