Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w sobotę wieczorem na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl, we wcześniejszych godzinach średnie stężenia PM10 nie przekroczyły w mieście 100 mikrogramów na m sześc.
Ubiegłej doby (z czwartku na piątek) średnie stężenie szkodliwego pyłu w powietrzu przekroczyło 150 mikrogramów na m sześc., w związku z czym magistrat ogłosił na sobotę bezpłatną komunikację publiczną dla kierowców i ich pasażerów. Komunikacja taka obowiązywała w Krakowie nieustannie (z wyjątkiem piątku) od ubiegłej soboty (28 stycznia).
W mieście obowiązuje I stopień zanieczyszczenia powietrza (50-200 mikrogramów PM10 na m sześc.). Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, także w niedzielę istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłu PM10 oraz ryzyko podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
Prognozy pokazują jednak, że w poniedziałek jakość powietrza w Krakowie może być dobra i bardzo dobra.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na m sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów – dobra, 61-100 mikrogramów – umiarkowana, 101-140 mikrogramów – dostateczna, 141-200 mikrogramów – zła, a powyżej 200 – bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.