Grube miliardy na walkę ze smogiem

Wydatki na poprawę jakości powietrza w Polsce mogą się zwrócić już po roku.

Publikacja: 18.01.2017 13:01

Grube miliardy na walkę ze smogiem

Foto: Fotorzepa/Dariusz Magier

Kilkanaście przedstawionych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rekomendacji ma się przyczynić do ograniczenia problemu smogu w naszym kraju. Wśród nich znalazła się zapowiedź przyspieszenia prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań dla kotłów oraz pilne wprowadzenie rozporządzenia w sprawie norm jakościowych dla paliw. To dotyczące kotłów ma zostać przyjęte najpóźniej do końca kwietnia, a to oznacza że jego postanowienia zaczną obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Sprzedaż i montaż kotłów, które nie będą miały najwyższej klasy parametrów emisyjnych będzie zabroniona. To rewolucja zważywszy na fakt, że około 70 proc. sprzedawanych w naszym kraju pieców węglowych należy do grupy najtańszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska.

Dużą rolę w walce ze smogiem odegrać ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na programy związane z poprawą jakości powietrza może wydać około 10 mld zł, a połowa z tej kwoty jest obecne w trakcie rozdysponowania. Pieniądze pochodzą ze źródeł unijnych i krajowych.

Swoją propozycję dotyczącą walki ze smogiem przedstawiła też Platforma Obywatelska. Pracuje nad projektem ustawy, która zakłada przeznaczanie na ten cel w skali roku 0,5 proc. PKB, czyli około 9 mld zł – na modernizację sieci ciepłowniczych, wymianę pieców w domach oraz inwestycje w OZE.

Jakkolwiek kwoty rzędu kilku, kilkunastu miliardów wydają się potężne, to warto odnotować że są niższe niż roczne wydatki Polski na eliminację problemów związanych ze smogiem. Tu, według różnych szacunków, mówimy o minimum kilkunastu miliardach złotych. To straty związane chociażby z nieobecnością chorych w pracy, zwolnień lekarskich i wydatków na świadczenia rentowe.

W tym miesiącu w wielu miastach padły niechlubne rekordy poziomu zanieczyszczeń. Problem ten zaczyna jednak dopiero kiełkować w świadomości Polaków.

– Nie odnotowaliśmy zwiększonej sprzedaży asortymentu masek ochronnych z tytułu przekroczonych norm powietrza i unoszącego się smogu w polskich miastach. Spowodowane jest to faktem, że to dość nowe zjawisko dla społeczeństwa i dotychczas w świadomości to zagrożenie jeszcze nie zaistniało – uważa Paweł Ossowski, wiceprezes ZARYS International Group. Dodaje, że inaczej było chociażby podczas epidemii ptasiej grypy, gdy sprzedaż tych produktów skokowo wzrosła. – Myślę, że w niedalekiej przyszłości, wraz ze wzmożoną debatą publiczną i dostępnymi informacjami na ten temat może czekać nas ten sam scenariusz – uważa.

Na ciekawy pomysł wpadła krakowska firma oferująca loty balonem. – Nasza inicjatywa wiąże się Balonem Widokowym na uwięzi, który stanowi atrakcję turystyczną Krakowa, a dokładnie z nowym projektem, polegającym na przystosowaniu czaszy balonu do prezentacji stopnia zanieczyszczenia powietrza poprzez zmianę koloru oświetlenia powłoki. Taka jedyna w swoim rodzaju informacja funkcjonuje już od ośmiu lat w Paryżu i przyczyniła się znacząco do zmiany postaw Paryżan – twierdzi Marek Kufel, prezes spółki Balon Widokowy. Ma nadzieję, że ta forma prezentacji zanieczyszczenia dotrze również do osób nieinteresujących się tematem. – Czteroletnie dziecko spacerujące bulwarami zapyta rodziców: dlaczego balon jest zielony lub czerwony? To jest właśnie clou tego projektu – mówi.

CO2
Co2
NFOŚiGW zawiadamia prokuraturę. Program Czyste Powietrze mógł stracić 600 mln zł
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Co2
Będzie odroczenie tzw. podatku od ogrzewania? Polska buduje koalicję w UE
Co2
Raport NIK potwierdza: przychody z opłat CO2 wydatkowano źle
Co2
Przejadamy mniej środków na zieloną transformację. Ale kluczowy fundusz utknął
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Co2
Termomodernizacja tylko certyfikowana. Aktualizacja programu Czyste Powietrze
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej