Mrożenie cen energii na cały rok idzie do kosza. Sejm zajmie się projektem opozycji

Podczas środowych obrad Sejmu odrzucono rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii gazu na 2024 r., który powielał rozwiązania zastosowane w tym roku. Z kolei projekt większości sejmowej skierowano do prac komisyjnych.

Publikacja: 06.12.2023 14:28

Posłowie PiS Ryszard Bartosik (P) i Przemysław Czarnek (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 6 bm. Po

Posłowie PiS Ryszard Bartosik (P) i Przemysław Czarnek (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 6 bm. Posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po autopoprawkach usunięto już też zapisy o liberalizacji ustawy wiatrakowej.

Zamrożenie cen energii na półrocze

Obydwa projekty zakładały zamrożenie cen energii w przyszłym roku, ten rządowy na cały 2024 r., a większości sejmowej - na pierwsze 6 miesięcy. Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się. Z kolei przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu. Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych maja zająć się poselskim projektem w środę.

Czytaj więcej

LPG może mocno zdrożeć po nałożeniu nowych sankcji na Rosję

Projekt większości, po autopoprawkach, zakłada zamrożenie cen energii na okres od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. Z pierwotnej propozycji zniknęły regulacje dotyczące farm wiatrowych, obliga giełdowego oraz wydłużenia okresu, w którym można stawiać duże farmy fotowoltaiczne bez miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Liberalizacja ustawy wiatrowej już wkrótce

Projekt opozycyjny przewiduje utrzymanie dotychczasowego poziomu ceny maksymalnej na poziomie 693 zł/MWh. Szacunkowy koszt przedłużenia wsparcia dla Polaków na przyszły rok oceniono na 16,5 mld zł. Środki mają pochodzić z Funduszu Covid-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innych środków przewidzianych w przepisach. Oznacza to, że gazowa część Orlenu zapłaci ok. 14 mld tej opłaty, a brakujące środki będą pochodzić z budżetu. Orlen ma dostać częściową rekompensatę.

We wtorek KO wprowadziła autopoprawkę do projektu wykreślającą z pierwotnej wersji liberalizację lokowania lądowych farm wiatrowych. Liberalizacja ustawy wiatrowej z dystansem 500 metrów od najbliższych zabudowań ma wrócić do Sejmu już jako projekt rządowy po grudniowej zmianie rządu i objęciu władzy przez koalicję rządzącą.

Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd wejdą w życie później. Dzięki temu prąd będzie tańszy?
Ceny Energii
Łatwiejszy dostęp do własnego licznika. Energa znosi opłaty
Ceny Energii
Rusza batalia o ceny prądu. Obniżki taryf nie dadzą jeszcze tańszej energii
Ceny Energii
Ile wyniesie nowa taryfa za prąd? URE zdradziło swoje oczekiwania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ceny Energii
Znikome zainteresowanie taryfami dynamicznymi