Mrożenie cen energii na cały rok idzie do kosza. Sejm zajmie się projektem opozycji

Podczas środowych obrad Sejmu odrzucono rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii gazu na 2024 r., który powielał rozwiązania zastosowane w tym roku. Z kolei projekt większości sejmowej skierowano do prac komisyjnych.

Publikacja: 06.12.2023 14:28

Posłowie PiS Ryszard Bartosik (P) i Przemysław Czarnek (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 6 bm. Po

Posłowie PiS Ryszard Bartosik (P) i Przemysław Czarnek (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie, 6 bm. Posłowie zajmą się m.in. projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po autopoprawkach usunięto już też zapisy o liberalizacji ustawy wiatrakowej.

Zamrożenie cen energii na półrocze

Obydwa projekty zakładały zamrożenie cen energii w przyszłym roku, ten rządowy na cały 2024 r., a większości sejmowej - na pierwsze 6 miesięcy. Odrzucenie projektu rządowego poparło 239 posłów, przeciw było 178, a 16 wstrzymało się. Z kolei przeciwko wnioskowi o odrzucenie poselskiego projektu było 239 posłów, 177 było za, a 17 wstrzymało się od głosu. Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych maja zająć się poselskim projektem w środę.

Czytaj więcej

LPG może mocno zdrożeć po nałożeniu nowych sankcji na Rosję

Projekt większości, po autopoprawkach, zakłada zamrożenie cen energii na okres od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. Z pierwotnej propozycji zniknęły regulacje dotyczące farm wiatrowych, obliga giełdowego oraz wydłużenia okresu, w którym można stawiać duże farmy fotowoltaiczne bez miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Liberalizacja ustawy wiatrowej już wkrótce

Projekt opozycyjny przewiduje utrzymanie dotychczasowego poziomu ceny maksymalnej na poziomie 693 zł/MWh. Szacunkowy koszt przedłużenia wsparcia dla Polaków na przyszły rok oceniono na 16,5 mld zł. Środki mają pochodzić z Funduszu Covid-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innych środków przewidzianych w przepisach. Oznacza to, że gazowa część Orlenu zapłaci ok. 14 mld tej opłaty, a brakujące środki będą pochodzić z budżetu. Orlen ma dostać częściową rekompensatę.

We wtorek KO wprowadziła autopoprawkę do projektu wykreślającą z pierwotnej wersji liberalizację lokowania lądowych farm wiatrowych. Liberalizacja ustawy wiatrowej z dystansem 500 metrów od najbliższych zabudowań ma wrócić do Sejmu już jako projekt rządowy po grudniowej zmianie rządu i objęciu władzy przez koalicję rządzącą.

Po autopoprawkach usunięto już też zapisy o liberalizacji ustawy wiatrakowej.

Zamrożenie cen energii na półrocze

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ceny Energii
O ile mogą wzrosnąć rachunki za prąd? Minister podała szacunki
Ceny Energii
Wielomiliardowa dziura w systemie mrożenia cen energii. Jak zabolą podwyżki?
Ceny Energii
Ceny prądu i gazu coraz niższe. Sporo mniej od zamrożonych stawek
Ceny Energii
Spółki oferują samorządom niższe ceny prądu
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Ceny Energii
Już po kryzysie energetycznym? Ceny prądu i gazu spadły o kilkadziesiąt procent
Ceny Energii
Przez tęgi mróz prąd podrożeje tam pięć razy