Jest zainteresowanie alternatywą dla TGE

Są chętni na prąd z platformy Polskiej Grupy Energetycznej. Część firm zgłasza akces, inne jednak składają deklaracje, że do niej nie przystąpią.

Publikacja: 05.01.2023 03:00

Jest zainteresowanie alternatywą dla TGE

Foto: Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła platformę zakupu energii, będącą alternatywą dla Towarowej Giełdy Energii. Po tym, jak rząd zniósł obligo giełdowe (obowiązek sprzedaży energii na giełdzie), PGE szukała sposobu, aby sprzedawać prąd z zachowaniem zasad konkurencyjności. Zdaniem PGE takim rozwiązaniem ma być Platforma Deklaracji Energii (PDE). Trwa rejestracja chętnych. – Otrzymujemy zapytania ofertowe od klientów. Jednak należy podkreślić, że sam dostęp do PDE nie wystarczy do dokonywania transakcji. Niezbędne jest zawarcie umów bilateralnych typu EFET (lub podobnych) z firmami wytwórczymi, z którymi chce się przeprowadzać transakcje – wyjaśnia biuro prasowe spółki, dodając, że na PDE dokonywana jest jedynie rezerwacja określonego wolumenu, ale sama transakcja przebiega poza Platformą wyłącznie między wytwórcą a odbiorcą.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ceny Energii
Samorządy i biznes jednak z zamrożoną ceną prądu. Ale jest ograniczenie
Ceny Energii
Które firmy mogą stracić na braku mrożenia cen energii? Sprzedawcy odpowiadają
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką