Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a więc operator krajowego systemu elektroenergetycznego, od 2 grudnia br. rozpoczął publikowanie informacji o „godzinach szczytu”. Każdego dnia, po godz. 16, PSE będą informować na swojej stronie internetowej, w których godzinach następnego dnia warto oszczędzać energię elektryczną.

materiały prasowe

Tzw. godziny szczytu, to pora dnia kiedy wytwarzanie w elektrowniach konwencjonalnych jest największe w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Nie będzie to wiązało się z żadnymi obowiązkami, ale będzie to forma apelu czy porad, że w tych godzinach warto powstrzymać się od pracy energochłonnych urządzeń jak np. pranie czy odkurzanie. Na 3 grudnia „godziny szczytu” mają przypaść na 14:00 – 15:00, 17:00 – 18:00 oraz 18:00 – 19:00.

Czytaj więcej

Kiepskie wsparcie rządu dla zielonej energii. Spadła liczba dotacji

Ogłaszanie godzin szczytu ma pomóc Polsce wywiązać się z unijnego obowiązku wynikającego z rozporządzenia UE, które wskazuje na potrzebę redukcji zapotrzebowania na energię tej zimy o 10 proc. Operator pracuje także nad kolejnymi, mobilnymi kanałami informowania w formie rad o potrzebach oszczędzania energii.

Czytaj więcej

Rosnące ceny prądu: można już składać wnioski o nowy dodatek