Rada Ministrów przyjęła we wtorek 27 września w trybie obiegowym projekt noweli prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, przedłożony przez minister klimatu. Zakłada on zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę. Już następnego dnia projekt trafił po obrady Sejmu. To jednak niejedyna zmiana przeprowadzana przez rząd, która wpływa na handel energią.
Projektowane zmiany obejmują zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży prądu poprzez giełdę energii oraz zaostrzają odpowiedzialność w zakresie manipulacji na tym rynku.
Czytaj więcej
W Dzienniku Ustaw opublikowano szczegóły dotyczące zmiany warunków funkcjonowania systemu elektro...
„W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych” – czytamy w stanowisku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Chodzi m.in. o pokrycie zabezpieczeń transakcji depozytami zależnymi od ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii. Ich pokrycie wraz z rosnącymi cenami staje się coraz trudniejsze dla sprzedających i kupujących.
W opinii TGE, którą to giełda wyrażała kilka tygodni temu, likwidacja obliga giełdowego, za czym idzie spadek płynności na rynku, będzie niekorzystna dla odbiorców hurtowych, którzy zostaną pozbawieni możliwości nabycia energii po cenie wyznaczonej w najbardziej transparentny sposób, tj. na giełdzie. – Brak transparentnej ceny energii to także wyższe koszty oraz wzrost ryzyk rynkowych w zakresie jej nabywania dla polskich firm, co może wpłynąć na ograniczenie ich konkurencyjności na rynku polskim i międzynarodowym – uważała TGE. Podobnie sądzi Urząd Regulacji Energetyki. – Zniesienie obliga giełdowego wpłynie na spadek płynności handlu. Transakcje będą zawierane w sposób bilateralny. To może się przełożyć na wzrost cen energii, a nie jej spadek – powiedział podczas sejmowych prac nad tą ustawą Piotr Orzech, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporu w URE. Prace nad projektem dopiero ruszyły, ale mogą się potoczyć szybko.