Orange Polska podnosi ceny usługi Orange Energia, w ramach której oferuje prąd klientom biznesowym. Według naszych informacji, ten ruch może mieć związek z decyzją Grupy PGE, kontrolowanej przez Skarb Państwa, która chce zmiany zapisów umowy o dostawach energii elektrycznej na starych warunkach. Miała przedstawić telekomowi porozumienie w tej kwestii wraz z projektem nowej umowy.
Czekamy na oficjalny komentarz PGE w tej sprawie. Z naszych na razie nieoficjalnych informacji wynika, że państwowa grupa zarzuca Orange Polska nieetyczne działanie: wykorzystywanie zapisów umownych do czerpania zysków z odsprzedaży energii. PGE miało wysłać do telekomu kilka monitów w tej sprawie, a w końcu przedstawiło nowe warunki, które strony teraz negocjują.
Jak się okazuje, PGE miało uwagi do działania Orange od miesięcy. – Na przełomie maja i czerwca zwracaliśmy uwagę, że wobec dynamiki rynku jesteśmy świadomi, że Orange może w sposób nieetyczny naginać umowę i w związku z tym powinniśmy usiąść do rozmów. Nie odpowiadali. Na przełomie lipca i sierpnia czytając raporty wykonywania umowy mieliśmy pewność i potwierdzenie. Od tego momentu trwają rozmowy z nimi – mówi nam przedstawiciel PGE Obrót, spółki zależnej PGE.
Tymczasem Orange oficjalnie tłumaczy swoją decyzję wzrostem hurtowych cen energii w kraju. „W związku z dużym wzrostem cen hurtowych energii elektrycznej, Orange Polska nie jest w stanie dłużej oferować jej klientom biznesowym według dotychczasowych stawek. Obecnie musimy kupować energię elektryczną po znacznie wyższych cenach niż w 2018 roku, żeby móc zapewnić ciągłość dostaw. Dlatego Orange Polska był zmuszony podjąć decyzję o zmianach w umowach sprzedaży dla klientów biznesowych, które oznaczają podniesienie cen bądź wcześniejsze rozwiązanie umowy z częścią podmiotów. Klienci są informowani o nowych propozycjach listownie i mają 14 dni na podjęcie decyzji czy przyjmują nowe stawki, czy bez żadnych konsekwencji lub kar chcą rozwiązać umowy z Orange Polska” – brzmi wyjaśnienie telekomu.
Orange Polska, który jest jednym z największych alternatywnych sprzedawców prądu w kraju pod względem liczby klientów po tym jak przejął Multimedia Polska Energia (została przemianowana na Orange Energia), nie zdradza, o ile podnosi ceny firmom.