Znamy szczegóły projektu ustawy o rekompensatach dla gospodarstw domowych za drożejącą energię elektryczną.
Fotorzepa, Robert Wójcik
Aktualizacja: 17.09.2024 01:27 Publikacja: 04.02.2020 18:15
Foto: Adobe Stock
Fotorzepa, Robert Wójcik
energia.rp.pl
Adobe Stock
energia.rp.pl
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energia.rp.pl
Kwota we wnioskach o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 przekroczyła już jego budżet. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada jednak, że wnioski można składać nadal, bo jest możliwość zdobycia dodatkowej puli pieniędzy.
Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia dla kogo są taryfy dynamiczne i jak z nich skorzystać. To oferta dla osób, które mogą przesuwać swój największy pobór energii na porę dnia, kiedy będzie ona najtańsza, na przykład na godziny przedpołudniowe.
W projekcie budżetu na 2025 r. zabezpieczono 2 mld zł na mrożenie cen energii, ale ostatecznie kwota może być istotnie większa - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Od soboty sprzedawcy energii elektrycznej mają obowiązek oferować tak zwane dynamiczne taryfy. Oferty, które zaprezentowali najwięksi sprzedawcy energii różnią się w wielkości opłaty handlowej, składniku naszego rachunku za prąd. Ich wysokość może odstraszyć.
Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego tzw. obowiązku OZE nabiera rumieńców. Jeszcze kilka dni temu MAP proponowało 10-proc. obowiązek, a więc niewiele niższy od tego, co proponowali autorzy w resorcie klimatu. Teraz ministerstwo zmienia zdanie.
W projekcie budżetu na 2025 r. zabezpieczono 2 mld zł na mrożenie cen energii, ale ostatecznie kwota może być istotnie większa - powiedział na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański.
Firmy przemysłowe wskazują, że wysokie na tle Europy ceny energii oraz duży udział śladu węglowego to duży problem dla ich działalności, a ich klienci coraz częściej pytają o emisyjność produktów. Radzą sobie na różne sposoby.
Na Towarowej Giełdzie Energii coraz częściej obserwowane są ujemne ceny. W sierpniu odnotowano kolejne rekordy. Spółki energetyczne z trudem dostosowują się do zmian, a operator zaleca większą elastyczność.
W lipcu w sklepach najczęściej kupowane produkty zdrożały średnio 3,9 proc. po 3,1-proc. skoku w czerwcu. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić – za codzienne zakupy trzeba będzie płacić coraz więcej.
Pierwsze wnioski o bon energetyczny już zostały złożone w urzędach miast czy gmin. Mieszkańcy o niskich dochodach mają na to czas do końca września.
Od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny - jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach na energię elektryczną.
Mrożenie cen i mechanizmy indeksacyjne mające złagodzić skutki nadmiernej inflacji tylko wydłużają z nią walkę. I zwiększają ponoszony przez społeczeństwo koszt powrotu do normalności.
Działania osłonowe w latach kryzysu energetycznego słono kosztowały firmy energetyczne. A pośrednio nas wszystkich, bowiem część środków pochodziła z budżetu.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej firmy, Intel na dwa lata zawiesza realizację projektu budowy swoich fabryk półprzewodników w Polsce i w Niemczech.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy w Kijowie ogłoszono alarm powietrzny w związku z atakiem dronów-kamikadze.
Kiedy powódź zalewa południowo-zachodnią Polskę, razem z innymi jej mieszkańcami cierpią też przedsiębiorcy turystyczni. Zamknięte są atrakcje turystyczne, zniszczone szlaki, zalane hotele, pensjonaty i biura podróży.
Druga w ciągu dwóch miesięcy próba zamordowania byłego prezydenta może rozstrzygnąć o wyniku wyborów 5 listopada.
Woda powoli opada w górskich miejscowościach, ale rośnie niebezpieczeństwo w dole rzek. Na cztery stolice idzie wielka fala.
Minister obrony i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ostrzegł przed "obcymi służbami", które rozprzestrzeniają fałszywe informacje. Włodarze miast także dementują pogłoski.
Fala kulminacyjna we wtorek przejdzie przez Opole, w środę – dotrze do Wrocławia. Fala powodziowa może przemieszczać się przez południową część kraju nawet przez najbliższe dwa tygodnie.
Po drugiej próbie zamachu były prezydent Donald Trump oskarżył demokratów i media o podżeganie przeciwko niemu "niebezpiecznych głupców".
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił już 32 skargi kasacyjne, złożone m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, w sprawie odebrania praw jazdy kursantom nieuczciwej szkoły nauki jazdy.
Rząd uruchomił rezerwę budżetową na usuwanie skutków klęski żywiołowej w wysokości miliarda złotych. Ale to może nie wystarczyć, straty spowodowane wielką wodą mogą być większe. Premier Donald Tusk zapewnia, że pieniędzy na pomoc nie zabraknie.
Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy przeznaczy część swojego budżetu na pomoc dla powodzian. Cięcia dotkną m.in. fundusz nagród dla pracowników KPRP.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił listę siedmiu kandydatów na stanowisko przewodniczącego, który zastąpi Thomasa Bacha. Wybór nastąpi w marcu przyszłego roku.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie.
- Przymykamy oko na powszechnie obecne reklamy alkoholu na profilach wielu znanych nazwisk. Nie mamy kłopotu z dojrzałymi aktorami reklamującymi fastfood, ale podnosimy raban, gdy robią to idole czy idolki młodzieży - mówi mec. Joanna Parafianowicz.
Przedsiębiorcy współpracujący z organizacjami i samorządami wspierającymi poszkodowanych przez powódź nie zapłacą VAT od darowanych towarów i usług.
Katastrofalna powódź na południu kraju najwyraźniej przeraziła inwestorów handlujących w Warszawie. Krajowy rynek akcji w poniedziałek był wyraźnie słabszy na tle pozostałych giełd. Najmocniej traciły spółki z sektora finansowego, na czele z PZU.
Badacze z ETH Zurich i Instytutu Maxa Plancka opracowali nowatorski sposób napędzania robotów. Czy można mówić jeszcze o maszynach, gdy taki automat porusza się nie za sprawą silniczków, lecz mięśni?
Powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, zmusiły wiele rodzin do ewakuacji. Niektórzy ludzie, mimo ostrzeżeń, zdecydowali się jednak pozostać w swoich domach. Dlaczego podjęli takie ryzyko? Psychologiczne mechanizmy ich działania wyjaśnia prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska.
Na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie doszło do tragedii, bo kierowca nie tylko złamał przepisy i ograniczenia prędkości, ale też przestał czuć się odpowiedzialny za innych i przeszedł – jak to nazwał Marcin Matczak – w „tryb Boga”.
Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz poinformował, że miastu grozi przerwanie wału przeciwpowodziowego i zapowiedział ewakuację mieszkańców.
W czeskiej Ostrawie, mieście położonym niedaleko granicy z Polską, pękł wał przeciwpowodziowy tamy u zbiegu rzek Opawy i Odry. Wody Polskie są na etapie tworzenia symulacji skutków tego zdarzenia dla południowych województw naszego kraju.
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 14 byłym pracownikom Idea Bank S.A., którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack S.A. - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Mateusz Martyniuk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas