Droższa energia na nowy rok

Publikacja: 12.12.2019 18:52

Droższa energia na nowy rok

Foto: Adobe Stock

Kończą się negocjacje w sprawie cen energii. Do wtorku dowiemy się ile zapłacimy.

Czasy, w których indywidualni klienci mogli liczyć na zamrożone ceny energii, dobiegają końca. Rząd nie przedłuży swojej interwencji, a jak wynika z komentarzy ekspertów i przedstawicieli firm energetycznych – we wnioskach dotyczących taryf mających obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. znalazły się postulaty wprowadzenia daleko idących podwyżek.
O to, jakiego poziomu mogą one sięgnąć, zapytaliśmy prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina. – Każde przedsiębiorstwo kalkuluje własną taryfę i w stosunku do 2018 r. stawki we wnioskach są dużo wyższe, odzwierciedlając zmianę sytuacji w energetyce – podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef URE.
Można się spodziewać, że podwyżki będą najmniej dotkliwe dla biznesu. Przez ostatni rok przedsiębiorcy – wyjąwszy najmniejszych, którzy również korzystali z zamrożonych stawek – mieli w dużej mierze do czynienia z energią kupowaną wycenianą w oparciu o stawki z rynku hurtowego.
""

Polskie ceny energii najwyższe w regionie

energia.rp.pl

A tam i w 2018, i w 2019 r. ceny rosły nieubłaganie. Szef URE szacuje, że wzrosły one w tym roku o 27 proc. w porównaniu z 2018 r.
Jakie zatem będą ceny? – Osobiście nie spodziewam się drastycznego wzrostu – zastrzegła kilka dni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10 proc. – mówiła. Ale jeszcze na początku grudnia dopuszczała możliwość, że podwyżki mogą nie przekroczyć pułapu 5–7 proc. – Stawiam na podwyżki rzędu 15–20 proc. dla gospodarstw domowych – kwituje z kolei szefowa Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera.
Co gorsza, to jeszcze może nie być koniec. Teoretycznie moglibyśmy mieć nadzieję, że wraz ze stopniową rezygnacją z węgla energetyka zaoszczędzi na wydatkach – choćby na pozwolenia na emisję CO2 albo i na wyjątkowo drogi w Polsce czarny surowiec. Nic jednak z tego. – Koszt samego wytwarzania może spadać, ale to nie oznacza, że pozostałe koszty pozostaną na niezmienionym poziomie – podsumowuje Rafał Gawin.
Jednak do zamrożenia cen raczej powrotu nie będzie: w tym roku operacja ta kosztowała budżet co najmniej 8 mld zł.
Pozostało 100% artykułu
Ceny Energii
Dotacja do domowej fotowoltaiki. Będą obowiązkowe magazyny energii
Ceny Energii
Rewolucja w Moim Prądzie. Domowa fotowoltaika tylko z magazynem energii
Ceny Energii
Resort klimatu nie wyklucza interwencji na rynku uzupełniającym dostawy energii
Ceny Energii
Nie dla wszystkich wysokie rachunki. Kto konsumuje dużo, zapłaci mniej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ceny Energii
Aktualizacja taryf na prąd. URE zatwierdził zmiany na 2024 rok