Rosatom opuścił Niemcy. Już tam nie zarobi

Niemiecka struktura Rosatomu, Nukem Technologies Engineering Services, ogłosiła na swojej stronie internetowej, że podpisała umowę sprzedaży przedsiębiorstwa japońskiej firmie informatycznej Muroosystems Corp. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Publikacja: 17.07.2024 13:27

Rosatom

Rosatom

Foto: Atock Adobe

Finalizacja transakcji ma nastąpić w połowie sierpnia. Nukem Technologies Engineering Services jest spółką zależną Nukem Technologies, najstarszej na świecie firmy specjalizującej się w likwidacji elektrowni jądrowych i zagospodarowaniu odpadów radioaktywnych.

Rosjanie kupują niemiecką spółkę

Rosatom nabył niemieckie aktywa w 2009 roku za 23,5 mln euro. Głównym rynkiem dla Rosjan była UE. Nukem zarabiał zajmując się demontażem bloków energetycznych w Niemczech i Szwecji oraz budował kompleks przetwarzania odpadów w elektrowni jądrowej Chmielnicki (Ukraina). Ta ostatnia inwestycja nie została ukończona, a Rosjanie zostali wyrzuceni z projektu.

Czytaj więcej

Litwa pomoże odbudować energetykę Ukrainy po atakach Rosji

Według najnowszych otwartych danych, przychody Nukem Technologies Engineering Services za 2019 r. wyniosły 24,4 mln euro, za 2020 r. – 20,4 mln euro. W ciągu tych dwóch lat firma odnotowała łącznie straty w wysokości 6,7 mln euro. Miało to związek głównie z pandemią. Rosatom chciał opuścić spółkę po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, powołując się na „ograniczenia i presję na rosyjskich właścicieli w Unii Europejskiej”. Aby sfinalizować transakcję, niemiecki zarząd wszczął postępowanie upadłościowe, odsuwając Rosatom od zarządzania spółką.

Nie ma sankcji na Rosatom, ale jest ostracyzm

Komisja Europejska do dziś, pomimo wielokrotnych wezwań, m.in. Polski, nie nałożyła sankcji na Rosatom i jego struktury rozsiane po całej Wspólnocie. Jednak z oświadczenia firmy wynika, że ​​po wybuchu działań wojennych na Ukrainie Nukem zaczął mieć problemy z uzyskaniem nowych zamówień. W maju 2023 roku dyrektor Nukem Thomas Seipolt powiedział Bloombergowi, że firma prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży i ma nadzieję sfinalizować transakcję do połowy roku.

Według Kommersanta w 2023 roku Rosatom uzdrowił finanase Nukem i spłacił długi w celu zwiększenia atrakcyjności. Jednak – jak wynika z wypowiedzi Nukem – do transakcji nie doszło ze względu na niepewność prawną dotyczącą dopuszczalności zakupu aktywów od rosyjskiego właściciela.

Wiosną 2024 roku niemiecki zarząd, na wniosek władz kraju i przepisów, wszczął samodzielną procedurę upadłościową struktur Nukem Technologies w sądzie w Aschaffenburgu w Bawarii. Od tego momentu Rosjanie nie mieli już w firmie nic do powiedzenia.

Maria Jakowlewa, dyrektorka kancelarii prawnej Jakowlew and Partners, wyjaśnia Kommersantowi, że ​​procedura upadłościowa, znana w Niemczech pod nazwą Eigenverwaltung, pozwala spółce na samodzielne zarządzanie reorganizacją pod nadzorem sądu i wyznaczonego zarządcy. Firmy mogą wszcząć postępowanie, jeśli pomoże to w utrzymaniu biznesu i rozwiązaniu problemów finansowych. W przypadku Nukem sąd uwolnił spółkę z rosyjskiej struktury właścicielskiej (czyli Rosatomu), co pomogło zminimalizować związane z tym ryzyko prawne. Niemieckie kierownictwo Nukem nie powiadomiło Rosjan o postępowaniu upadłościowym.

Czym jest Muroosystems Corp.?

Firma Muroosystems istnieje na rynku od 2006 roku. Specjalizuje się w rozwiązaniach informatycznych związanych z centrami danych oraz uczestniczy w projektach rozwoju energetyki. 
Rynek likwidacyjnych bloków energetycznych jest obiecującym obszarem, zwłaszcza w krajach zachodnich, gdzie praktycznie nie buduje się jeszcze nowych elektrowni jądrowych, a istniejące bloki energetyczne się starzeją. Całkowita moc elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej przekracza 90 GW (23 proc. całkowitej produkcji w UE). EY szacuje obroty rynku likwidacji elektrowni jądrowych na 125–135 miliardów dolarów w latach 2021–2050. Likwidacja jednego bloku energetycznego może zająć nawet 20 lat. 

Atom
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK-u i przejąć całą atomową spółkę PGE PAK
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Atom
Andrzej Jarczyk prezes TUW PZU: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego