Drugi polski projekt atomowy wciąż pod znakiem zapytania

Potencjalna publiczno-prywatna elektrownia jądrowa ma już zielone światło rządu, ale decyzje środowiskowe i lokalizacyjne są jeszcze przed PGE i ZE PAK.

Publikacja: 28.11.2023 03:00

Drugi polski projekt atomowy wciąż pod znakiem zapytania

Foto: Adobe Stock

PGE PAK Energia Jądrowa, spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej oraz ZE PAK, otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącą budowy elektrowni jądrowej. Umożliwia ona rozpoczęcie prac przygotowawczych w lokalizacji Konin-Pątnów w Wielkopolsce. Ale najbardziej pracochłonne i czasochłonne zadania są dopiero przed przyszłymi inwestorami.

Seul czeka na nowy rząd

Zarząd spółki celowej wyjaśnia, że uzyskanie tzw. decyzji zasadniczej dla polsko-koreańskiego projektu atomowego, realizowanego we współpracy z koreańskim koncernem KHNP, pozwoli firmie odpowiedzialnej za tę inwestycję wystąpić o wydanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych i technicznych.

Tu kryją się zapewne największe wyzwania przed spółką. Na przykład okres od złożenia wniosku o decyzję środowiskową – dla pierwszego atomu w technologii amerykańskiej (czyli elektrowni na Pomorzu) – do momentu jej wydania wynosił ponad osiem lat. Zapowiedzi wskazywały, że budowa może rozpocząć się już w 2028–2029 r.

Czytaj więcej

Siedem bram piekieł w drodze do atomu. Potencjał zleceń dla polskich firm ogromny

Ze źródeł zbliżonych do ZE PAK dowiadujemy się, że w tym przypadku procedura może potrwać krócej: cztery lata. Ma to wynikać z faktu, że będzie to już drugi procedowany projekt, a więc procedury powinny pójść sprawniej. To, czy harmonogram ten będzie realizowany, zależy od kontynuacji rozmów na temat finansowania inwestycji.

Na jakim etapie są te negocjacje? Nieco szczegółów zdradził prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Podczas ostatniej konferencji wynikowej ujawnił, że projekt idzie zgodnie z założeniami. Rozmowy z Koreańczykami są zawansowane, prowadzone są też bardzo pogłębione rozmowy na temat zlecenia studium wykonalności. – Dzisiaj jesteśmy na etapie tworzenia nowego rządu. Zakładam, że Koreańczycy obserwują krystalizowanie się nowego rządu – mówił Dąbrowski. Jakub Rybicki, prezes spółki PGE PAK Energia Jądrowa, powiedział z kolei, że przez najbliższe lata firma prowadzić będzie monitoringi środowiskowe, badania geotechniczne, geologiczne, sejsmiczne, hydrologiczne itd. Wedle luźnych zapowiedzi podpisanie umowy inwestycyjnej miało nastąpić w 2023 r. Teraz mowa jest o 2024 r. Wtedy ma dojść do zawiązania drugiej spółki celowej – między PGE PAK EJ a KHNP – gdzie 49 proc. mieliby objąć Koreańczycy, a pozostałe udziały – polska spółka celowa.

Zagadkowe wzrosty

Pojawiły się głosy, że rosnące notowania PGE (w tydzień 13,5 proc.) to zasługa wydanej decyzji dla atomu i cen węgla. Jednak zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka z Santander BM, informacja dotycząca spadku cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa (do ponad 20 zł za GJ) jest relatywnie mało istotna. – Proces wydzielenia węgla ze spółek energetycznych w tej czy innej formie jest zawieszony przez brak decyzji dotychczasowego parlamentu. Cena czarnego złota nie ma relatywnie większego znaczenia dla wyceny firm elektroenergetycznych, dla których kluczowe jest pozbycie się węgla, a nie zmiana wyniku w segmencie konwencjonalnego wytwarzania – mówi. Jego zdaniem decyzja zasadnicza wydana dla projektu nuklearnego przez ustępujący rząd również nie ma większego znaczenia. A jeśli już, to inwestycja w projekt nuklearny może potencjalnie mieć raczej negatywne implikacje dla kursów akcji.

Jednak w opinii naszego rozmówcy to, co może przekładać się na wzrosty kursów firm energetycznych, to dobiegające z Komisji Europejskiej sygnały dotyczące większego dofinansowania ze środków unijnych inwestycji sieciowych. – Może to współgrać z prezentowanymi przez ekspertów planami koalicji parlamentarnej, które mówią o pomyśle wydzielenia ze spółek energetycznych operatorów sieci dystrybucji. Te dwie informacje współgrają ze sobą, co potencjalnie mogłoby przełożyć się na wzrost wartości tych firm – wskazuje.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się informacje, że KE przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które uzyskają priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy UE.

PGE PAK Energia Jądrowa, spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej oraz ZE PAK, otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczącą budowy elektrowni jądrowej. Umożliwia ona rozpoczęcie prac przygotowawczych w lokalizacji Konin-Pątnów w Wielkopolsce. Ale najbardziej pracochłonne i czasochłonne zadania są dopiero przed przyszłymi inwestorami.

Seul czeka na nowy rząd

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Korupcja toczy Ukrainę. Zatrzymany łapówkarz we władzach Energoatomu
Atom
Atom w Koninie w 2036 roku? „W tym projekcie nie chodzi o atom”
Atom
Atomowe roszady w rządzie. Nowy szef departamentu to realista w sprawie SMR
Atom
Microsoft wskrzesza elektrownię jądrową Three Mile Island. Szuka czystej energii dla AI
Atom
„Grobowiec” dla zużytego paliwa jądrowego powstanie w Finlandii