British Energy Security Strategy zakłada budowę w Wielkiej Brytanii do 24 GW mocy w energetyce atomowej do 2050 r., kiedy to zakładane jest osiągnięcie zeroemisyjności w tym kraju. Energetyka jądrowa ma w 2050 r. zaspokajać 25 proc. całkowitego planowanego zapotrzebowania na energię.

Czytaj więcej

KGHM ma zgodę rządu na budowę małej elektrowni atomowej

Jednocześnie stworzono tam  dla potencjalnych czterech oferentów program rozwoju projektów SMR wart do 20 mld funtów. Dofinansowanie wdrożenia i rozpoczęcia operacyjnego działania SMR-ów w Wielkiej Brytanii ma pokrywać do 50 proc. wartości projektu. Pozostałe 50 proc. kosztów ma finansować inwestor. W ramach tej strategii powołano Fututure Nuclear Energy Fund ( FNEF) - fundusz grantowy o wartości 120 mln funtów.

W efekcie 18 lipca ogłoszono listę dwóch podmiotów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu, wśród których jak podaje m.in. "Financial Times" jest także Synthos Green Energy (udziałowiec Orlen Synthos Green Energy, który realizuje w Polsce program budowy SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300). GE Hitachi oraz Synthos Green Energy razem z oraz innymi partnerami ubiegały się o dofinasowanie z funduszu FNEF na poziomie 40 mln funtów.

Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie planu zarządzania projektem rozwoju technologii oraz budowy łańcucha dostaw SMR, przygotowanie planu finansowania, planu operatorskiego, planu produkcji, logistyki i budowy.