British Energy Security Strategy zakłada budowę w Wielkiej Brytanii do 24 GW mocy w energetyce atomowej do 2050 r., kiedy to zakładane jest osiągnięcie zeroemisyjności w tym kraju. Energetyka jądrowa ma w 2050 r. zaspokajać 25 proc. całkowitego planowanego zapotrzebowania na energię.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej moduł...
Jednocześnie stworzono tam dla potencjalnych czterech oferentów program rozwoju projektów SMR wart do 20 mld funtów. Dofinansowanie wdrożenia i rozpoczęcia operacyjnego działania SMR-ów w Wielkiej Brytanii ma pokrywać do 50 proc. wartości projektu. Pozostałe 50 proc. kosztów ma finansować inwestor. W ramach tej strategii powołano Fututure Nuclear Energy Fund ( FNEF) - fundusz grantowy o wartości 120 mln funtów.
W efekcie 18 lipca ogłoszono listę dwóch podmiotów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu, wśród których jak podaje m.in. "Financial Times" jest także Synthos Green Energy (udziałowiec Orlen Synthos Green Energy, który realizuje w Polsce program budowy SMR w technologii amerykańskiej BWRX-300). GE Hitachi oraz Synthos Green Energy razem z oraz innymi partnerami ubiegały się o dofinasowanie z funduszu FNEF na poziomie 40 mln funtów.
Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie planu zarządzania projektem rozwoju technologii oraz budowy łańcucha dostaw SMR, przygotowanie planu finansowania, planu operatorskiego, planu produkcji, logistyki i budowy.