W czwartek, 16 lutego, minister resortu Anna Moskwa powołała do życia zespół, który będzie organem pomocniczym MKiŚ. „Celem Zespołu jest wsparcie Ministra w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce, zapewnienie koordynacji działań w tym obszarze z właściwymi podmiotami krajowego sektora jądrowego oraz wypracowywanie rekomendacji dla Ministra w zakresie legislacyjnych i pozalegislacyjnych rozwiązań usprawniających wdrażanie energetyki jądrowej w Polsce” – czytamy w wydanej decyzji.
Plany pracy
Do zadań zespołu w obszarze prawno-legislacyjnym będzie należała analiza przepisów tworzących prawne ramy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz rekomendowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych usprawniających, realizację inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, a także analiza zagranicznych rozwiązań prawno-instytucjonalnych dotyczących licencjonowania elektrowni jądrowych pod kątem możliwości ich zastosowania Polsce.
Czytaj więcej
Polsko-koreańska umowa międzyrządowa o współpracy w zakresie energetyki jądrowej zostanie podpisana w połowie roku albo na początku II poł. roku, zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie w Radiu Zet.
W obszarze komunikacji, zespół ma zajmować się wymianą informacji i dobrych praktyk w zakresie komunikacji o planowanych i realizowanych inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz zapewnienia społeczeństwu aktualnej, obiektywnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej energetyki jądrowej opartej na podstawach naukowych o planowanych i realizowanych inwestycjach w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz zapewnienia społeczeństwu aktualnej, obiektywnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej energetyki jądrowej opartej na podstawach naukowych.
W obszarze rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej uwzględniono wymianę informacji w zakresie potrzeb związanych z zapewnieniem kompetentnych kadr na potrzeby planowanych i realizowanych projektów inwestycyjnych dotyczących obiektów energetyki jądrowej w celu wypracowania planów rozwoju zasobów ludzkich.