Wydarzenie jest zaplanowane na 13 września, w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jego uczestnicy staną w obliczu kluczowych pytań: jak energetyka jądrowa może zmieniać całe regiony - w szczególności wspierać transformację energetyczną regionów węglowych? Czy przyniesie nam ulgę w czasach kryzysu energetycznego i odcinania się od surowców rosyjskich? Czy oferuje szansę na oderwanie się od paliw kopalnych w ogóle?

A przede wszystkim, jaki może być udział i rola samorządów w procesach transformacji energetycznej z udziałem energetyki atomowej? Dlatego też wydarzenie jest adresowane do przedstawicieli władz samorządowych, którzy nie tylko będą mogli wysłuchać opinii ekspertów, ale też wziąć udział w dyskusji - i to zarówno osobiście uczestnicząc w spotkaniach w Katowicach lub w formule online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W ramach konferencji omawiany będzie m.in. model SaHo (tania, czysta i stabilna energia dla samorządów), ścieżka odejścia od węgla na rzecz atomu w USA, stan przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, sposoby prowadzenia konsultacji społecznych w sprawie energetyki jądrowej, technologia małych reaktorów modularnych (SMR), plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej przy wykorzystaniu reaktorów jądrowych (DEsire), przyszłość regionów węglowych w kontekście rozwijania technologii nuklearnych.

Organizująca wydarzenie Górnoślasko-Zagłębiowska Metropolia zaprosiła do udziału grupę ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. dr Bożena Horbaczewska (adiunkt ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie), dr hab. inż. Łukasz Bartela (profesor Politechniki Śląskiej), Sławomir Krenczyk (członek zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego), Mark Nelson (dyrektor zarządzający Radiant Energy Fund), dr Tomasz Nowacki (dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska), Adam Rajewski (asystent, Politechnika Warszawska), Łukasz Sawicki (główny specjalista i dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska) oraz dr inż. Andrzej Sikora (Prezes Instytutu Studiów Energetycznych).