Der Spiegel w wydaniu internetowym pisze, że rząd federalny pozostawia otwarte drzwi dla dalszej eksploatacji trzech pozostałych elektrowni jądrowych w Niemczech tak w przyszłym roku. Przedstawicielka rządu, na która powołuje się Spiegel powiedziała, że kwestia elektrowni jądrowych od początku nie była dla rządu federalnego kwestią ideologiczną, ale czysto techniczną. Teoretycznie elektrownie powinny przestać działać na początku 2023 roku. Wszystko będzie zależeć od „bezpieczeństwa dostaw energii”. „To podstawa decyzji” – twierdzi przedstawicielka rządu w Berlinie.
Rzeczniczka prasowe ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) powiedziała, że decyzje będą podejmowane na podstawie faktów i analiz. Obecnie trwa druga kalkulacja testu warunków skrajnych, aby sprawdzić inne scenariusze. Już pierwsze obliczenia zawierały bardzo rygorystyczne założenia. „Niemniej jednak obliczymy ponownie, a następnie podejmiemy decyzję na podstawie jasnych faktów” - poinformowała.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu do końca 2022 r. wszystkich elektrowni atomowych, władze Niemiec inicjują otwartą dyskusję o przedłużeniu pracy siłowni. Pozwoliłoby to Niemcom zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybciej uniezależnić się od surowców z Rosji.
Ministerstwo Gospodarki ogłosiło w niedzielę drugi stress test dotyczący bezpieczeństwa dostaw energii w Niemczech. Chodzi o to, aby przy bardziej rygorystycznych założeniach zapewnić bezpieczeństwo dostaw w sektorze elektroenergetycznym i bezpieczną pracę sieci. Rezultatów można się spodziewać „w ciągu najbliższych kilku tygodni” – pisze Spiegel.
Zgodnie z obowiązującym prawem trzy elektrownie atomowe Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2 muszą zostać zamknięte najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku. Minister gospodarki Robert Habeck i minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) odradzali wydłużenie czasu pracy elektrowni jądrowych w raporcie z testów z marca. Mówiono wówczas, że niewielki udział w dostawach energii byłby przeciwny poważnym zagrożeniom ekonomicznym, prawnym a także kwestiom bezpieczeństwa.