Niemcy chcą wrócić do atomu, by szybciej uniezależnić się od Rosji

Po raz pierwszy od decyzji rządu Angeli Merkel o zamknięciu do końca 2022 r. wszystkich elektrowni atomowych, władze Niemiec inicjują otwartą dyskusję o przedłużeniu pracy siłowni. Pozwoliłoby to Niemcom zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i szybciej uniezależnić się od surowców z Rosji.

Publikacja: 21.06.2022 14:06

Niemcy chcą wrócić do atomu, by szybciej uniezależnić się od Rosji

Foto: Adobe Stock

Niemiecki minister finansów Christian Lindner wezwał do debaty na temat przedłużenia użytkowania elektrowni jądrowych w Niemczech, które zgodnie z planem powinny zostać wycofane z eksploatacji pod koniec roku, informuje agencja RIA Nowosti.

– Myślę o rozwoju gospodarczym w dłuższej perspektywie. Obecnie mamy trzy działające elektrownie jądrowe. Nie chodzi tylko o dostarczenie energii na jedną zimę, ale o około trzy do pięciu lat zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i zastąpienia niedoborów gazu. Liczne terminale do odbioru LNG, nawet jeśli są budowane szybko, nie rekompensują tego deficytu. Dlatego opowiadam się za otwartą i apolityczną debatą o tym, czy powinniśmy utrzymać moce jądrowe w naszym kraju na okres przejściowy – powiedział Lindner, przemawiając na konferencji Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Atom
Dania może wrócić do atomu. Ale najpierw musi coś zrobić
Atom
Piotr Piela, PEJ: Ma być łatwiej przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?
Atom
Elektrownia atomowa języczkiem u wagi polsko-francuskiej umowy strategicznej
Atom
Po co Rosji atomówka przy granicy z Polską? Inwestycja ma zostać odmrożona