KE rozważy wspólne zakupy gazu oraz rolę „błękitnego paliwa” i atomu w transformacji

Komisja Europejska w obliczu kryzysu energetycznego zbada możliwość wspólnych zakupów gazu. Jest także gotowa uznać gaz i energetykę jądrową jako narzędzi mieszczących się w granicach taksonomii.

Publikacja: 23.10.2021 11:02

KE rozważy wspólne zakupy gazu oraz rolę „błękitnego paliwa” i atomu w transformacji

Foto: AFP

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przypomniała na piątkowej konferencji prasowej, że w związku z kryzysem energetycznym prawie 20 krajów członkowskich z nich podjęło lub ogłosiło działania mające na celu złagodzenie jego skutków, ale są to działania krótkoterminowe. – Długoterminowo ustaliliśmy, że zbadamy w jaki sposób powołać mechanizm strategicznych rezerwy gazu, możliwość wspólnych zakupów. Będziemy także intensyfikować nasze kontakty z różnymi dostawcami, w celu dywersyfikacji źródeł dostaw. Musimy także przyspieszyć prace nad rozbudową połączeń międzysystemowych – powiedziała. Z informacji do których dotarł portal EurActiv.com jeszcze przed szczytem, powołując się na jednego z dyplomatów, Niemcy miały nie poprzeć tej propozycji. Berlin miał być także również sceptyczny wobec dobrowolnego zrzeszania się państw UE wokół takiego pomysłu, ponieważ „zakłóciłoby to rynek UE”.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Atom
Dania może wrócić do atomu. Ale najpierw musi coś zrobić
Atom
Piotr Piela, PEJ: Ma być łatwiej przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Budowa pierwszego, małego atomu oficjalnie rozpoczęta. Po Kanadzie będzie Polska?
Atom
Elektrownia atomowa języczkiem u wagi polsko-francuskiej umowy strategicznej
Atom
Po co Rosji atomówka przy granicy z Polską? Inwestycja ma zostać odmrożona