KE rozważy wspólne zakupy gazu oraz rolę „błękitnego paliwa” i atomu w transformacji

Komisja Europejska w obliczu kryzysu energetycznego zbada możliwość wspólnych zakupów gazu. Jest także gotowa uznać gaz i energetykę jądrową jako narzędzi mieszczących się w granicach taksonomii.

Publikacja: 23.10.2021 11:02

KE rozważy wspólne zakupy gazu oraz rolę „błękitnego paliwa” i atomu w transformacji

Foto: AFP

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przypomniała na piątkowej konferencji prasowej, że w związku z kryzysem energetycznym prawie 20 krajów członkowskich z nich podjęło lub ogłosiło działania mające na celu złagodzenie jego skutków, ale są to działania krótkoterminowe. – Długoterminowo ustaliliśmy, że zbadamy w jaki sposób powołać mechanizm strategicznych rezerwy gazu, możliwość wspólnych zakupów. Będziemy także intensyfikować nasze kontakty z różnymi dostawcami, w celu dywersyfikacji źródeł dostaw. Musimy także przyspieszyć prace nad rozbudową połączeń międzysystemowych – powiedziała. Z informacji do których dotarł portal EurActiv.com jeszcze przed szczytem, powołując się na jednego z dyplomatów, Niemcy miały nie poprzeć tej propozycji. Berlin miał być także również sceptyczny wobec dobrowolnego zrzeszania się państw UE wokół takiego pomysłu, ponieważ „zakłóciłoby to rynek UE”.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Atom
Atom zamiast gazu w Europie. Jest polska propozycja dla Unii
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Atom
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK-u i przejąć całą atomową spółkę PGE PAK
Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku