Komisja Europejska ogłosiła w środę strategię wodorową dla UE. Składają się na nią inwestycje, regulacje, tworzenie rynku oraz badania i innowacje. Wszystko po to, by wodór skomercjalizować na szeroką skalę. Ma on zasilać sektory, które nie nadają się do elektryfikacji, i zapewniać magazynowanie w celu zrównoważenia zmiennych przepływów energii odnawialnej.
Priorytetem jest rozwój odnawialnego wodoru wytwarzanego głównie z energii wiatrowej i słonecznej. Jednak w perspektywie krótko- i średnioterminowej potrzebne są inne formy niskoemisyjnego wodoru, aby szybko ograniczyć emisje i wspierać rozwój rynku. Do wytwarzania wodoru będzie używany gaz, co nie podoba się organizacjom ekologicznym. One chciałyby natychmiastowego wyrugowania gazu z miksu energetycznego UE.
Komisja broni jednak swojego wyboru. – Bądźmy pragmatyczni. Na przykład w Polska 90 proc. ogrzewania zapewnia węgiel. Gdyby wszystko przeszło teraz na gaz, to byłby wielki sukces. Potem można by rozwijać bardziej skuteczne metody produkcji czystego gazu. Potrzebujemy fazy przejściowej, żeby przyspieszyć wprowadzenie czystego wodoru – mówi „Rzeczpospolitej” Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Według niego wodór może być przyszłością dla regionów węglowych, w tym Śląska. Strategii wodorowej może tu pomóc Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – planowany przez KE pakiet 40 mld euro dla regionów węglowych. – W Polsce dynamicznie rozwija się energetyka wiatrowa, również fotowoltaika. Poza tym Polska to bardzo intensywnie inżynierski kraj. Docelowo więc możliwa byłaby ta kombinacja energii z wiatru i słońca z wodorem, a w fazie przejściowej z błękitnym wodorem, czyli niskoemisyjnym – uważa Timmermans.
Adobe Stock
Foto: energia.rp.pl
Cała strategia wymaga zbudowania wszystkiego: produkcji, infrastruktury do magazynowania i transportowania, a także rynku odbiorcy. Wodór w energetyce jest bowiem w początkowej fazie rozwoju. KE chce przeznaczyć na to pieniądze z unijnego budżetu, liczy na inwestycje prywatne, a także na kombinację wysiłków firm i rządów.
Bruksela zamierza w latach 2020–2024 wspierać instalację co najmniej 6 GW elektrolizerów z odnawialnym wodorem w UE oraz produkcję do miliona ton odnawialnego wodoru. W latach 2025–2030 wodór musi się stać nieodłączną częścią zintegrowanego systemu energetycznego, z co najmniej 40 GW elektrolizerów z odnawialnym wodorem i produkcją do 10 mln ton odnawialnego wodoru w UE. A od 2030 do 2050 r. technologie odnawialnego wodoru powinny osiągnąć dojrzałość i zostać wdrożone na dużą skalę we wszystkich trudnych do dekarbonizacji sektorach.
Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd. Zakłada on powołanie operatora systemu przesyłowego dla wodoru.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Gaz-System zakończył zbieranie wstępnych informacji o planowanych punktach produkcji i poboru wodoru, realizowane wśród podmiotów działających na krajowym rynku. Celem jest stworzenie „Wodorowej Mapy Polski”. Ma to być podstawą do późniejszego wytyczania sieci do przesyłu czystego wodoru.
Orlen uruchomił w Poznaniu pierwszą ogólnodostępną, całodobową stację tankowania wodoru. Każdego dnia będzie tu mogło zatankować 25 autobusów. Zaopatrzyć się w paliwo wodorowe będą mogły również auta ciężarowe i osobowe.
W procesie elektrolizy będzie wytwarzanych 20 ton wodoru rocznie. Koncern liczy, że docelowo uda mu się doprowadzić do komercjalizacji obecnie testowanej technologii.
Impact jest jednym z tych wydarzeń, dla których 2024 rok był wyjątkowo udany. Kolejny rekord frekwencji, sprowadzenie do Polski Michelle Obamy, pierwsza edycja w Bukareszcie to niektóre z nich. Rok 2025 nie będzie gorszy - swą obecność na wydarzeniu potwierdził już Barack Obama!
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Rekordowa liczba rejestracji, cyfryzacja zakupów i zmieniające się preferencje konsumentów – wszystko to może świadczyć o tym, że branża motoryzacyjna weszła na zupełnie nowy poziom.
Przedsiębiorcy i doradcy ubolewają, że prawo podatkowe uchwalane jest za późno przed wejściem w życie. Jak mówią, ustawodawca argumentuje, że dłuższe vacatio legis sparaliżowałoby prace legislacyjne. Efekt? Wszystko na ostatnią chwilę.
Od 1 stycznia 2025 roku, zgodnie z dyrektywą SUP (Single-Use Plastics), wszystkie jednorazowe butelki PET wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą zawierać co najmniej 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.
Ferie zimowe to dla wielu z nas okazja do bliższych lub dalszych wyjazdów. Wczoraj na stoki narciarskie ruszyli mieszkańcy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zimowy odpoczynek czeka od 3 lutego turystów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Klienci VeloBanku będący w podróży, docenią liczne udogodnienia dostępne w aplikacji mobilnej. Niezastąpiony w zagranicznych kurortach narciarskich może okazać się VeloKantor, dzięki któremu w aplikacji wymienimy złotówki na jedną z wielu popularnych walut. Do tego ubezpieczenie turystyczne czy możliwość zapłaty za przejazd autostradami. Na klientów czeka też program VeloKorzyści. Można zyskać rabaty do sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet zadbać o swoje zdrowie.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.