Znamy los koncesji na węgiel Dębieńsko. Zagraniczny inwestor bez pozwolenia

Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.

Publikacja: 19.02.2025 22:10

Znamy los koncesji na węgiel Dębieńsko. Zagraniczny inwestor bez pozwolenia

Foto: Bloomberg

Sprawa toczy się od 2022 r., ale dopiero z początkiem tego roku losy koncesji weszły w decydującą fazę o czym Rzeczpospolita informowała jako pierwsza. 

Decyzja o odmowie wydania koncesji 

Jak informuje resort, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska 7 lutego 2025 r. podpisała decyzję odmawiającą udzielenia koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1” dla spółki Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC). - Tym samym zakończyło się postępowanie odwoławcze a organ koncesyjny utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję z 25 marca 2024 r. – informuje resort.

Przyczyną wydania ww. decyzji wciąż pozostaje – jak argumentuje resort - brak spełnienia jednego z wymagań formalnych przewidzianych w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. - Wnioskodawca nie przedstawił dokumentów świadczących o dysponowaniu zapleczem technicznym niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności – argumentuje MKiŚ.

Starania inwestora i apelacja 

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. SCIGC złożyła w MKiŚ wniosek o koncesję na rozpoznanie złoża, który jest nadal procedowany. – W wyniku prowadzonego postępowania oraz oceny zebranego materiału 25 marca 2024 r. organ koncesyjny wydał decyzję odmawiającą udzielenia koncesji dla spółki Silesian Coal. Spółka ta odwołała się od decyzji odmownej i wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy – tłumaczy MKiŚ. Toczyło się więc postepowanie odwoławcze w II instancji. Jest ono na końcowym etapie. Prezes SCIGC Krzysztof Wilgus tłumaczył, że długi czas rozpatrywania wniosku wynika z faktu, że pomimo prawie dwuletniej korespondencji z państwową firmą, tj. Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), ta odmówiła dostępu do wyrobisk byłej kopalni „Dębieńsko”. – Wnosiliśmy o udostępnienie na kilka miesięcy, chcieliśmy im zapłacić za udostępnienie, ale nie było zgody. Nasz ówczesny projekt robót geologicznych zakładał wiercenia otworów badawczych z poziomu 690 m byłej kopalni „Dębieńsko”, jednak negatywne stanowisko SRK spowodowało, że MKiŚ musiało odmówić nam udzielenia koncesji na rozpoznanie – wyjaśnia. Inwestor musiał więc zaktualizować wniosek o to, jak w inny sposób zbada złoże. – Złożyliśmy w styczniu tego roku aktualizację wniosku z nowym projektem wiercenia otworów, ale z powierzchni. Uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody i czekamy na podjęcie decyzji przez ministra klimatu i środowiska – wyjaśniał nam Krzysztof Wilgus. Aby wzmocnić swoją pozycję w oczach organu koncesyjnego oraz zwiększyć ew. techniczne możliwości przy rozpoznaniu złoża, Silesian Coal złożyła JSW propozycję podzielenia się złożem w celu jego eksploatacji. Jak się jednak okazuje aktualizacja wniosku została odrzucona. Stanowisko Silesian Coal nie jest jeszcze znane.

Czytaj więcej

Nowa odsłona walki o Dębieńsko. SCIGC ma nowy plan i ofertę dla JSW

JSW wejdzie do gry? 

Jastrzębska Spółka Węglowa ewentualnej współpracy nie komentował, podkreślając jedynie, że w przypadku decyzji odmownej w kwestii udzielenia koncesji badawczej firmie SCIGC złoży do MKiŚ własny wniosek o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko-1” w wydzielonym obszarze „Dębieńsko”.

Wcześniej, jeszcze przed finalną decyzją w tej sprawie górnicze związki zawodowe skierowały pisma do minister Pauliny Hennig-Kloski wyrażając obawy i zaniepokojenie sytuacją. - Wierzymy, że decyzje podejmowane w tej sprawie będą miały istotne konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale również dla lokalnej społeczności i przyszłości sektora węglowego w Polsce. Doniesienia medialne i oficjalne oświadczenia niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies S.A, wskazujące na możliwe przejęcie przez nią kontroli nad złożem „Dębieńsko 1”, uznajemy za zdecydowanie niekorzystne z punktu widzenia interesu społecznego, zarówno lokalnej społeczności, jak i całego państwa – czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Porozumienie Związków zawodowych. Wcześnie pisma w podobnym tonie wysyłały do MKiŚ inne centrale związkowe.

Sprawa toczy się od 2022 r., ale dopiero z początkiem tego roku losy koncesji weszły w decydującą fazę o czym Rzeczpospolita informowała jako pierwsza. 

Decyzja o odmowie wydania koncesji 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Węgiel
Nadal bez decyzji o wydzieleniu węgla ze spółek energetycznych
Węgiel
Rosyjski koncern węglowy z największą stratą w historii
Węgiel
Kopalnie zwijają się w błyskawicznym tempie. Za 10 lat nie będzie górnictwa?
Węgiel
Ważą się losy Bogdanki. Duży niepokój związków
Węgiel
Blisko 300 tys. zł dla odchodzących z górnictwa? Spółki chcą wyższych zachęt