Fitch Rating obniżył długoterminowy rating PGE do BBB z perspektywą stabilną z BBB+ z perspektywą stabilną. Spółka uspokaja, że zmiana ratingów w ramach utrzymania poziomu ratingu inwestycyjnego nie wpływa na obecne umowy finansowania spółki oraz na wysokość kosztów ich obsługi. W ramach oceny agencja założyła brak wydzielenia ze struktur PGE kopalni i elektrowni opartych na węglu brunatnym i kamiennym. Fitch uzasadnia obniżenie ratingu przewidywanym wzrostem wskaźnika zadłużenia netto spółki w związku wysokimi nakładami inwestycyjnymi, które przeznaczane będą przede wszystkim na transformację energetyczną. Agencja zwraca też uwagę na pogarszającą się pozycję konkurencyjną PGE z powodu strukturalnych zmian rynkowych, w tym na wzrost udziału OZE w produkcji energii. W konsekwencji Fitch oczekuje spadku wolumenu produkcji ze źródeł opartych na węglu brunatnym i kamiennym oraz pogorszenia rentowności spółki, na co wpływ mają koszty stałe kopalni węgla brunatnego przy braku mechanizmów kompensujących ich straty.

Czytaj więcej

Kto i kiedy chciał zamknąć elektrownię Rybnik? Sprawdzamy postulaty związkowców

Perspektywa stabilna odzwierciedla adekwatne prognozowane zadłużenie spółki oraz istotny udział regulowanej działalności dystrybucyjnej, a także stopniowo poprawiającą się strukturę wytwarzania spółki, w tym inwestycje w nowe instalacje gazowe, źródła odnawialne na lądzie oraz pierwszy projekt PGE morskiej energetyki wiatrowej.

PGE stoi przed niejasną przyszłością. – Uważam, że obecnie PGE stało się najbardziej ryzykowną firmą energetyczną, najbardziej eksponowaną na potencjalne ryzyka, wśród których kluczowym jest brak możliwości kompensacji rosnących strat związanych z brakiem wydzielenia aktywów węglowych. Wysokie koszty generowane przez kopalnie węgla brunatnego w Bełchatowie i Turowie wraz z prawdopodobnym silnym spadkiem przychodów (wyłączenia bloków, spadek cen energii elektrycznej) oznaczają wysokie ryzyko dla wyników i generowania gotówki w segmencie konwencjonalnym – mówi Paweł Puchalski, analityk z Santander BM. Z kolei analityk Trigon DM Michał Kozak tłumaczy, że obniżenie ratingu to efekt oczekiwanego wzrostu wskaźnika dług netto/EBITDA, przez wysokie nakłady inwestycyjne i brak wydzielenia aktywów węglowych. – Widoczna jest pogarszająca się pozycja konkurencyjna PGE przez strukturalne zmiany rynkowe, w tym przez rosnącą rolę OZE w produkcji. Oczekiwany jest spadek wolumenów produkcji z węgla brunatnego i kamiennego, pogorszenie rentowności, na co wpływ mają koszty stałe kopalni węgla brunatnego, przy braku krajowych mechanizmów regulacyjnych dla pokrycia ich strat – tłumaczy.

W wywiadzie dla „Parkietu” prezes PGE Dariusz Marzec tłumaczył, że wydzielenie aktywów węglowych służyć ma zmianie profilu produkcji energii elektrycznej grupy na taki, który będzie bardziej akceptowalny dla instytucji międzynarodowych. – PGE jest oczywiście przygotowane na realizację planu transformacji energetycznej w sytuacji, gdy do wydzielania aktywów węglowych nie dojdzie – zapewniał.