Pierwsze rozmowy o ratowaniu Rafako ruszyły. Wielki entuzjazm na giełdzie

Ruszają rozmowy o ratowaniu raciborskiej spółki Rafako. Pierwsze dyskusje ruszyły w Agencji Rozwoju Przemysłu. - Zgodnie z zapowiedziami ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki - poinformowała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. Te informacje to potwierdzenie doniesień "Parkietu" z grudnia 2024 r.

Publikacja: 08.01.2025 20:32

Rafako upada

Rafako upada

Foto: materiały prasowe

Inwestorzy na informacje o rozmowach zareagowali entuzjastycznie. Kurs spółki 8 stycznia zareagował wzrostem. Akcje Rafako rosły o blisko 14,5 proc.

Czytaj więcej

Akcjonariusze Rafako liczą na rządowy plan wyjścia z dołka

Pierwszy krok

Jak czytamy na stronie internetowej posłanki z regionu, Gabrieli Lenartowicz: 7 stycznia w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie uczestniczyłam w spotkaniu Zarządu ARP, który z ramienia rządu jest liderem tego procesu, z syndykiem i jego zespołem. — Otworzyło to na najbliższe tygodnie intensywny czas kiedy wreszcie można będzie prowadzić merytoryczne rozmowy o obecnej sytuacji spółki i perspektywach na przyszłość.

- Przebieg spotkania pozwala wierzyć, że ten dialog zakończy się konkretnymi i konstruktywnymi rozwiązaniami, które pozwolą zachować dorobek przemysłowy raciborskiej firmy i miejsca pracy – poinformowała posłanka Lenartowicz.

Jak dodała, można i trzeba rozwijać kompetencje technologiczne, produkcyjne i wykonawcze. - Wierzę, że Rafako w nowej odsłonie ma szanse wrócić na rynek i zaangażować się w realizację inwestycji, które podniosą konkurencyjność naszej gospodarki, wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne i będą wspierały rozwój Śląska jako przemysłowego centrum Polski - uważa posłanka.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako. Sąd wyznaczył syndyka w osobie pana Wojciecha Zymka.

Czytaj więcej

Rafako jednak przeżyje. Znamy plan ratunkowy rządu

Plan ratowania spółki

Z grudniowych informacji „Parkietu” wynika, że decyzja sądu otwiera drogę rządowi do wdrożenia planu ratunkowego. Plan ratowania spółki opiera się na kontrolowanej upadłość ze wskazaniem na inwestora. Z naszych informacji wynika, że będzie to Agencja Rozwoju Przemysłu oraz drugi podmiot, nazwy którego do czasu publikacji tego tekstu nie udało się nam potwierdzić. Może to być jedna ze spółek Skarbu Państwa.

Rząd chce skopiować dla Rafako scenariusz ratowania Huty Częstochowa. Przypomnijmy, że w tamtym przypadku Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa. Zarówno jak w przypadku Huty, tak i Rafako umowa dzierżawy stanowić może pierwszy etap porządkowania spraw upadłej spółki i posłużyć w głównej mierze zabezpieczeniu przed dewastacją majątku produkcyjnego oraz wznowieniu produkcji i ostatecznemu uregulowaniu spraw właścicielskich. Do realizacji umowy Węglokoks powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa sp. z o.o., która przejęła obowiązki pracodawcy wobec ponad 900 pracowników upadłej firmy oraz była odpowiedzialna za wznowienie produkcji i prowadzenie działalności. Podobny scenariusz ma czekać Rafako, które zatrudnia blisko 700 osób.

Sama spółka poinformowała, w odpowiedzi na wiadomości medialne dotyczących procesu ratowania spółki, że nie prowadzi rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, ani żadnym innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku spółki po ogłoszeniu upadłości, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku.

Informacje przekazane przez posłankę Lenartowicz wskazują, że grudniowe informacje Parkietu powoli się sprawdzają.

Węgiel
Górnicze związki na ulicach Warszawy. Nie godzą się na szybszą likwidację kopalń
Węgiel
Nowe normy jakości węgla to kosztowne inwestycje w kopalniach. Klient nie zapłaci więcej
Węgiel
JSW czeka w kolejce po złoże węgla Dębieńsko. Pierwsi byli Niemcy
Węgiel
ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Węgiel
Węgiel wrócił do łask. Kto na świecie kupuje go teraz najwięcej