W Katowicach odbyła się uroczysta górnicza „Barbórka” organizowana przez Polską Grupę Górniczą z udziałem przedstawicieli rządu.
Bezpieczeństwo oparte na węglu
Jak powiedziała minister przemysłu, Marzena Czarnecka, cała Polska powinna wyrazić uznanie za naszą ciężką pracę i uświęcenie. Jak dodała nie wszyscy jednak tak zrobili czego przykładem miał być protest organizacji Greenpeace przed siedzibą resortu. - Ja chciałabym Państwu podziękować w sposób szczególny za zaangażowanie i za to, że zjeżdżacie pod ziemię, gdzie większość Polaków się nie odważyła pracować w tak trudnych warunkach. My wiemy doskonale jak wymagające i ryzykowne jest to zajęcie i wiemy, że robicie to każdego dnia stawiając w czoła licznym zagrożeniom, Podstawowym elementem, którym zajmujemy się w ministerstwie to transformacja energetyczna, w duchu porozumienia społecznego. Staramy się, żeby tym pracownikom zapewnić godne warunki – powiedziała minister, nadzorująca sektor górniczy.
Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych zadeklarował, że bezpieczeństwo energetyczne jeszcze przez długie lata będzie oparte na węglu. - My naprawdę głęboko się pochylamy i myślimy o górnictwie. Pierwszy powrót jest do rzeczy oczywisty, bo macie w Warszawie świetnego adwokata. Panią minister Czarnecką, która zawsze na Radzie Ministrów staje bólem za górniczym stanem – powiedział.
Drugi powrót jest czysto merytoryczny. - My wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jeszcze przez długie, długie lata będzie opierało się o paliwach kopalne. Wystarczy spojrzeć na liczby. W ubiegłym miesiącu Polskie Sieci Elektroenergetyczne dokonały przywołań rynku mocy. W środku dnia wówczas, kiedy doszło do tego przywołania 97 proc. energii pochodziło z węgla, w Niemczech było to 30 proc. z węgla, a 20 proc. z gazu. – przypomniał minister, który sprawuje nadzór nad spółkami górniczymi.
PGG przygotowuje się na transformację
Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji, Marek Skuza powiedział, że spółka będzie musiała dostosowywać budżet i plany do potrzeb rynku oraz klientów. - Oczywiście w zachowaniu standardów bezpieczeństwa i w zgodzie z umową społeczną. Uwzględniając tempo transformacji, będziemy z pewnością, redukować moce produkcyjne przy zachowaniu zobowiązań wynikających z umowy społecznej. Jest to możliwe dzięki systemowi wsparcia. To dzięki tej dotacji funkcjonujemy i zapewniamy, że bardzo to wsparcie doceniamy – powiedział.